Ženské hormony: co to je, které to jsou, jejich funkce a účinky a příznaky nedostatku
Hormony jsou běžnou součástí regulace procesů v těle. Pokud jde o reprodukční zdraví, ženské pohlavní hormony mají schopnost ovlivnit pohlavní soustavu, menstruační cyklus, libido a plodnost. Nepřímo zasahují také do vitality, imunity nebo psychiky.
S hormony zároveň souvisí i hormonální rovnováha. Ta je speciálně u žen citlivá na určité změny, zejména jde-li o hladinu nejdůležitějších ženských hormonů estrogen a progesteron. Jejich nedostatek a vzájemná nerovnováha se mohou projevit nepravidelným menstruačním cyklem, premenstruačním syndrom i příznaky během menopauzy.
Co jsou hormony, které jsou nejdůležitější ženské a kde vznikají
Hormon je specifická látka typická pro lidi i pro živočichy, která je nositelem chemické informace a slouží k přenosu informací. Hormony mají regulační funkci pro orgánové soustavy, v případě pohlavních právě na pohlavní a sexuální zdraví.
Nejdůležitějším ženským hormonem je estrogen, který má tři různé formy doplňující se svými účinky a hladinou, konkrétně estradiol, estriol a estron.
Estrogen se v organismu tvoří přirozeně a to hlavně ve vaječnících, během těhotenství i v placentě. V menším, přímo zanedbatelném množství, se produkuje i v játrech, prsou a v nadledvinkách. Významnou roli hraje během pubertálního vývoje, na podporu v těhotenství, ovlivňuje i menstruaci a má vliv i na libido.
Druhým důležitým ženským pohlavním hormonem je progesteron. Ten je produkován ve tzv. žlutém tělísku, což je v podstatě endokrinní žláza v kůře vaječníků. Podobně jako i hormon estrogen, během období těhotenství se progesteron tvoří v placentě.
Progesteron je velmi důležitý pro plodnost a otěhotnění, jelikož jeho nedostatek nebo příliš nízká hladina snižují šanci na otěhotnění. Jeho úkolem je připravit ženský organismus na těhotenství a v případě úspěšného oplodnění podporuje zdravý vývoj plodu. Zároveň platí, že jeho rovnováha s estrogenem ovlivňuje i sexuální život.
Funkce, význam a účinky jednotlivých hormonů u žen
Každý hormon hraje v organismu žen specifickou roli, ale to pouze v případě, že jeho tvorba i hladina jsou dostatečné a zároveň v rovnováze s ostatními hormony.
Zde jsou důležité ženské hormony a jejich význam v těle:
Estrogen: Estrogen je nejdůležitějším hormonem a to proto, že u žen ovlivňuje stav a funkce pohlavní soustavy, menstruační cyklus a také libido. Jeho normální hladina ovlivňuje i zrání vajíčka v děloze a následný vývoj plodu. Je důležitý pro sexuální apetit a vzrušivost, v době menopauzy zase podporuje běžné životní procesy.
Progesteron: Dalším důležitým hormonem je progesteron. Ten má význam při sekreční fázi v rámci menstruačního cyklu, což je fáze, kdy se oplodněné vajíčko uchytí na děložní sliznici a ta jej vyživuje. Jedná se o hormon důležitý pro ženskou plodnost, zároveň spolu s estrogenem ovlivňuje růst poprsí, libido i kontrakce v těhotenství.
Folikulostimulační hormon: FSH, což je zkratka tohoto hormonu, je důležitý při pubertálním vývoji a jak už název říká, má stimulační funkci, kde ovlivňuje hladinu estrogenu a progesteronu v krvi. Podporuje zdraví vaječníků, produkci a vývoj folikulů, je důležitý pro libido a ovlivňuje pohlavní žlázy vylučující ostatní hormony.
Luteinizační hormon: Dalším důležitým pohlavním hormonem, který podobně jako ten předchozí patří mezi gonadotropní, je luteinizační hormon. Ten stimuluje vývoj folikulů neboli váčků, jejichž obsahem jsou vajíčka, současně podporuje i jejich oplodnění. Má vliv i na vývoj pohlavních orgánů žen a podporuje produkci progesteronu.
Prolaktin: Významnou roli u žen hraje i hormon prolaktin a to po porodu z hlediska kojení novorozence. Podporuje totiž růst buněk prsní žlázy a spouští mechanismus produkce mateřského mléka. Po porodu také ovlivňuje menstruační cyklus a obecně je důležitý pro správný průběh plodných dnů a zdraví pohlavní soustavy.
Oxytocin: Tento hormon se nachází i v mužském těle, ale u žen má důležitější roli. Vlivuje na zdravý a hladký průběh porodu a je významný iz hlediska chování a emocí. Význam má i při transportu spermií do vejcovodů, usnadňuje porod a podporuje sexuální aktivitu tím, že utlumuje pocity jako jsou stres, napětí nebo nervozita.
Melatonin: Hormon nemá přímé působení na pohlavní soustavu žen, avšak jeho důležitost tkví v sexuálním zdraví a jeho kvalitě. Je všeobecně známý jako spánkový hormon, který řídí noční a denní biorytmus a podporuje usínání. S tím souvisí imunita, vitalita, zdraví srdce a cév, potlačení rakovinových faktorů a také sexuální apetit.
Příznaky jejich nedostatku a hormonální nerovnováhy
Pro zdraví organismu, pohlavní soustavy i sexuálního života je důležitá správná hladina zmíněných hormonů a stejně tak i jejich vzájemná rovnováha. Pouze tehdy se mohou jejich účinky doplňovat, což závisí také na jiných faktorech, zejména podle věku.
Mezi příznaky jejich nedostatku či nerovnováhy jsou:
- náhlý nárůst tělesné hmotnosti a to především v oblasti boků, pasu i břicha, případně naopak výrazný a rychlý úbytek tělesné hmotnosti
- potíže s menstruací v podobě bolestí, nepravidelný menstruační cyklus či jeho vynechání a více projevů premenstruačního syndromu
- poruchy nálad, především podrážděnost, vnitřní nervozita, napětí nebo emoční nestabilita, objevit či zhoršit se mohou i depresivní stavy
- v sexuálním životě je nedostatek hormonů, především estrogenů, viditelný poklesem sexuální aktivity a energie a také snížením libida
Při hormonální nerovnováze se často objevuje zhoršení zdraví a stavu pokožky, případně i akné. Typické jsou poruchy termoregulace a návaly horka, poruchy se spánkem a z toho plynoucí únava. Nejzávažnějším negativním projevem hormonální nerovnováhy či nedostatku důležitých hormonů je snížení nebo úplné vytracení plodnosti.
Jak podpořit přirozeně jejich tvorbu, hladinu a rovnováhu
Jak vidíte, ženské pohlavní hormony hrají v životě zásadní roli. Problémy s jejich hladinou či rovnováhou lze naštěstí řešit několika způsoby, zejména režimovými opatřeními, zlepšením životosprávy a přírodní dlouhodobou cestou přes bylinky.
Pro zmírnění projevů a zlepšení stavu zkuste:
Léčba gynekologických onemocnění: Ženy mají problémy s hormonální hladinou i proto, že zanedbají některá gynekologická onemocnění, zejména záněty či infekce. Proto byste neměli podceňovat pravidelné prohlídky, ale současně v případě příznaků i navštívit lékaře. Čím dříve problém vyřešíte, tím dříve se obnoví hormonální rovnováha.
Pozor na alkohol, cigarety i antikoncepci: Pití alkoholu a každodenní kouření cigaret jsou faktory, které ovlivňují celkové zdraví, včetně tvorby a rovnováhy hormonů. Alkohol má schopnost v ženském narušit hladinu estrogenu a tedy i hormonální hladinu. Totéž platí io hormonální antikoncepci, dobře zvažte typ, jaký používáte.
Fytoestrogeny ve stravě: Vlivem věku tvorba hormonů přirozeně klesá, ale je možné je nahradit stravou, která obsahuje přírodní alternativy, fytoestrogeny. To jsou látky rostlinného původu, které se vážou v ženském těle na estrogenové receptory. Do jídelníčku proto doporučujeme zařadit sóju, semínka, rostlinné oleje, luštěniny a ryby.
Zlepšení jídelníčku a pitného režimu: Zdravé stravování obecně je také důležité, snažte se jíst pravidelně, vícekrát do dne a v menších porcích. Základem by měly být kromě zmiňovaných potravin i zelenina a ovoce a zejména libové maso. Při pití se zaměřte zejména na čistou vodu, bylinkové čaje, ovocné šťávy a zdravé zeleninové šťávy.
Více spánku a méně stresu: Spánek je důležitou součástí zdraví, během něj se tělo regeneruje a nabírá sílu. Poruchy se spánkem se mohou odrazit i na zdraví pohlavní soustavy a to zejména pokud jde o kortizol, který způsobuje stres a potlačuje tvorbu pohlavních hormonů. Proto se mu vyhýbejte a dbejte na dostatek plnohodnotného spánku.
Sportování i hormonální jóga: Hormonální jóga je terapie kombinující jógové cvičení se zaměřením na ty oblasti těla, které podporují produkci ženských pohlavních hormonů. Kromě toho mohou některé cviky zlepšit i zdraví pohlavní soustavy, zejména vaječníků. Ze sportů si zase zvolte sprint, HIIT trénink nebo cviky s vlastní váhou.
Rostliny speciálně pro ženy: Nejvíce přirozenou volbou na zdravotní problémy, obtíže ale i prevenci či podporu zdraví jsou byliny. Není tomu tak jinak ani v případě hormonů, hormonální rovnováhy a podpory sexuálního života. Zkuste proto čaje nebo kapky z kontryhele, kotvičníku, řeřichy, damiány či ashwagandhy.
Výživové doplňky: Zlepšit hormonální rovnováhu a stimulovat hladinu estrogenu či dalších pohlavních hormonů vám pomohou i přírodní doplňky výživy. Ty obsahují mix přírodních složek v podobě extraktů bylin s vitamíny či minerály. Mají podobu tablet a kapslí, jsou dostupné bez receptu a určeny pro pravidelné a dlouhodobé užívání.
Nejčastější dotazy o ženských hormonech a jejich vlivu
Hormonální změny v organismu žen probíhají téměř celý jejich život. Při jejich poruchách nebo problémech však ovlivňují i jiné funkce a kvalitu života.
To je také důvod, proč se ženy ptají tyto otázky:
Jaké jsou naopak příznaky zvýšené hladiny estrogenu?
Pokud je v organismu přebytek estrogenu, ženu může trápit náhlý nárůst tělesné hmotnosti, bolestivá menstruace, křeče v oblasti podbřišku a křížů, více projevů premenstruačního syndromu, snížená sexuální touha a různé poruchy a změny nálad. Stejně tak se mohou objevit bolest a citlivost prsů, nechuť k jídlu a také nevolnost.
Které jsou rizikové faktory pro hormonální nerovnováhu?
Ohrozit hormonální rovnováhu mohou jak vnější, tak vnitřní vlivy. Mezi nejvíce rizikové faktory patří nezdravé stravování, nesprávný pitný režim, málo pohybu, pití alkoholu a kouření. Riziko představují také dlouhodobý vliv stresu, příliš vysoká fyzická i psychická zátěž organismu, nedostatek odpočinku a příliš málo spánku.
Může nedostatek hormonů ohrozit u ženy i plodnost?
Ano, zejména v případě, pokud jde o nedostatek estrogenu v době plodného období a nedostatek progesteronu a prolaktinu v období těhotenství a po porodu. Na plodnost však ovlivňuje i správná hladina více hormonů současně neboli hormonální rovnováha. Snížení šance otěhotnět může způsobit i nedostatek některých vitamínů a hormonů.
Které vitamíny a minerály jsou důležité pro ženské hormony?
Stejně jako na jiné oblasti, i na produkci či hladinu hormonů a hormonální rovnováhu mají vliv některé vitamíny a minerály. Pro zdraví pohlavní soustavy žen jsou důležité především vitamíny skupiny B, konkrétně B6, pak vitamín C, známý antioxidant vitamín E a z minerálů hořčík, zinek, železo a do jisté míry i vápník.
Jaké formy má lékařské doplňování hladiny hormonů?
V případě zjištění vážného nedostatku hormonů nebo hormonální nerovnováhy následuje hormonální substituční léčba, čili nahrazení chybějícího hormonu jeho chemicky vyrobenou verzí. Pokud jde o formu, ta může být perorální, nejčastější je však injekční. V některých případech se jako alternativa předepíše hormonální antikoncepce.
Jak fungují přírodní doplňky a jaké mají účinky v praxi
Přírodní doplňky patří k oblíbeným pomocníkům na podporu hormonální rovnováhy a to zejména pro jejich jedinečné složení. Jedná se o mix kvalitních minerálů, rostlin a vitamínů, které mají komplexní účinky, přičemž podporují hned několik činností.
Mezi jejich charakteristiky a účinky patří zejména:
- kombinace bylin má blahodárné účinky na menstruační cyklus a jeho pravidelnost, zmírňuje potíže během něj a také projevy PMS
- látky obsažené v nich zmírňují negativní projevy menopauzy jako jsou návaly horka, nespavost, podrážděnost, nechuť k jídlu a nevolnost
- stejně tak podporují libido žen, tedy jejich sexuální touhu ale i energii, vitalitu a výrazně zintenzivňují vyvrcholení během milování
- pozitivně ovlivňují i kvalitu spánku, regeneraci organismu během něj, odbourávají nahromaděný stres a dodávají tělu energii
Doplňky pomáhají na kvalitu pokožky, nehtů i vlasů a zpomalují buněčné stárnutí. Podporují prokrvení pánevní oblasti, což zajistí lepší kvalitu sexuálních zážitků. Díky jejich přírodnímu složení nemusíte mít obavy z žádných vedlejších negativních účinků a proto na jejich koupi nebudete potřebovat ani recept od doktora.
eJoy® Femina speciálně pro ženy a na podporu ženských hormonů
Skvělou volbou pro podporu pohlavních hormonů i hormomální rovnováhy jsou přírodní produkty určené speciálně pro ženy, například jako eJoy® Femina.
Doplněk pomáhá svým složením na hladinu a rovnováhu hormonů, což má pozitivní vliv i na sexuální život a zdraví pohlavní soustavy. Je dostupný bez receptu a vyšetření u lékaře, má podobu perorálních kapslí a můžete jej užívat dlouhodobě.
Pravidelné užívání eJoy® Femina účinkuje takto:
- podporuje funkci, hladinu a produkci pohlavních hormonů
- zlepšuje menstruační cyklus, jeho pravidelnost a projevy
- stejně tak zmírňuje bolesti při mensesu a projevy PMS
- snižuje negativní projevy menopauzy a klimakteria
- stimuluje sexuální apetit, libido, chuť na sex a jeho přežívání
- zlepšuje kvalitu spánku, duševní pohodu a zmírňuje stres
Složení eJoy® Femina sestává z ověřených rostlin v podobě kvalitních extraktů, které podporují pohlavní soustavu. Jsou zde Maca peruánská, Damiána pravá, Ashwagandha či Kotvičník zemní, které jsou doplněny o vitaminy E, B6 a C a stejně tak minerál zinek. Díky složení je působení přirozené a bez vedlejších projevů.
Při dlouhodobém a pravidelném užívání podpoříte zdraví pohlavní soustavy, hladinu hormonů i sexuální život dlouhodobě a přírodně. Pokud byste chtěli umět víc nebo si eJoy® Femina objednat, vše se dozvíte přímo na oficiální webstránce.
Závěrečné zhodnocení a zkušenosti s hladinou hormonů
Občasné nebo krátkodobé kolísání hormonů je naprosto přirozené, zkušenosti ukazují, že ženy si toho nemusí ani všimnout, jelikož příznaky jsou velmi jemné.
Větší problémy však nastávají tehdy, je-li v těle příliš málo estrogenů nebo progesteronu, což se projeví i na sexuálním zdraví a stavu pohlavní soustavy. Nejčastěji se s hormonálními poruchami setkávají ženy, které jsou podvyživené nebo trpí nadváhou a ty s nezdravým jídelníčkem a životním stylem, zejména pokud jde o alkohol a kouření.
Stejně tak se s problémy hormonů, jejich hladiny a rovnováhy setkávají ženy užívající antikoncepci nebo léky ovlivňující hormonální soustavu. Hodně závisí na tom, jaký druh antikoncepce užíváte, někdy pomůže změnit značku či složení.
Pokud jde o zlepšení hladiny a stimulaci tvorby hormonů, důležité je komplexní působení. Začít je třeba zdravější a pestrou stravou, častějším pohybem s dostatkem odpočinku a spánku a využít i sílu přírody. Pokud ženy užívají pravidelně a dlouhodobě přírodní doplňky výživy, efekt se dostaví již za pár týdnů a co je důležité, je dlouhodobý.
Mezi ne příliš mnoho produktů určených právě pro ženy má nejlepší reference eJoy® Femina. Kromě kvalitního složení nabízí také jednoduché dávkování a široké působení od hormonální rovnováhy, přes příznaky PMS až po podporu libida!
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě