• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Vynechání menstruace: jaké to má příčiny, příznaky, co to znamená a co dělat

vynechaní menstruace

Vynechání, nepřítomnost či zpoždění menstruace není vůbec příjemný stav. Není-li jeho příčinou těhotenství, může být za tímto stavem řada negativních faktorů, včetně zánětů, onemocnění nebo i dlouhodobé narušení hormonální rovnováhy.

Pokud je vynechávání menstruace pravidelné, nazývá se tento stav také amenorea. Nejde vůbec o nic přirozeného, právě naopak, je třeba to řešit. Naopak krátkodobé změny ještě nemusí znamenat nic vážného, svůj vliv totiž mají i stres, fyzická zátěž nebo zda ukončení užívání hormonální antikoncepce. Jaké jsou další příznaky a co s tím dělat?

Co je menstruace a jak probíhá zdravý cyklus

Každá zdravá dívka se v pubertálním věku setká s menstruací a to prvním menstruačním krvácením z pochvy. Jde o přirozený, byť ne vždy příjemný proces, který je ale nutný, protože takto se ženský organismus mění a připravuje na možné těhotenství.

Zdravý menstruační cyklus má délku přibližně 28 až 35 dní, ale u každé ženy se to může lišit, protože na jeho délku i pravidelnost má vliv několik faktorů.

V průběhu menstruačního cyklu dozrává ve vaječnících vajíčko, které se následně dostává do vejcovodu, ve kterém čeká na případné oplodnění mužskou spermií. Pokud se tak nestane, vajíčko je ze ženského těla vyloučeno a to právě v podobě menstruačního krvácení. To je přitom pouze jednou ze 4 fází, které tvoří ženský menstruační cyklus.

První fází je příchod menstruace neboli krvácení. Toto období trvá 1 až 5 dní a po jeho skončení nastává proliferační fáze. Ta trvá 14 dní a pro tuto fázi je typické, že se v těle vylučuje hormon podporující zrání nového vajíčka ve vaječníku.

Třetí fází je ovulace, tedy období plodných dnů. Během nich se dostává dozrálé vajíčko do vejcovodu, kde čeká na spermii, která by jej mohla oplodnit. Poslední fází je sekreční fáze, která v případě oplodnění znamená přepravu vajíčka do dělohy a jeho uhnízdění. Pokud vajíčko není oplodněno, dostaví se menstruační krvácení.

Proč může chybějící menstruace nastat a příčiny

Za vynecháním menstruace může být několik příčin, některé jsou interní a přímo v těle, jiné jsou externí a jde o vlivy okolí. Ne všechny jsou problematické nebo negativní, v některých případech jde o důsledek přirozených procesů nebo pouze o reakci.

K nejčastějším příčinám zpoždění menzesu patří:

Těhotenství a kojení: Zřejmě prvním a nejčastějším důvodem zpožděné menstruace je těhotenství, tedy oplodnění vajíčka a jeho přesun do dělohy. Pro potvrzení tohoto stavu se provádí těhotenský test, ten si však provádějte s odstupem až 14 dní po vynechané menstruaci. Častým obdobím jejího vynechávání je i období kojení po těhotenství.

Menopauza: Zpoždění nebo vynechání menstruace nastává poměrně často iu žen ve věku nad 40 let. Objevit se mohou i jiné anomálie, zejména silné či slabé krvácení, nepravidelná délka cyklu nebo příliš dlouhé či krátké krvácení. Jedná se o přirozený jev, který nastává v důsledku poklesu estrogenů a je projevem konce plodnosti.

Hormonální nerovnováha: Další příčinou vynechání menstruace může být i všeobecné kolísání hladiny ženských pohlavních hormonů. Za zpožděný menses může zejména hormon gestagen, který je v druhé polovině cyklu tvořen žlutým tělískem ve vaječnících. Menstruace může zpoždět i vlivem poklesu některého z estrogenů.

Vliv antikoncepce a léků: Po skončení delšího užívání hormonální antikoncepce nebo léků ovlivňujících činnosti hormonů se může stát, že menstruace bude slabá nebo i úplně vymizí. Nejčastěji se jedná pouze o přechodný stav, který trvá několik měsíců. S tím souvisí i plodnost, která by se měla vrátit nejvýše do 1 roku.

Nepravidelnost na úvod puberty: U mladších dívek v pubertě, které se potýkají s menstruací teprve první měsíce je běžné, že menstruační cyklus i krvácení ještě nejsou ve standardní intenzitě. Objevit se mohou i více intenzivní bolesti nebo křeče. Jedná se o důsledek hormonální nerovnováhy, zejména příliš vysoký estrogen.

Faktory životního stylu: Častou příčinou vynechání menstruace je špatná životospráva. Velký vliv na cyklus i krvácení mají jídelníček, málo nebo naopak příliš mnoho fyzické námahy, cvičení či pohybu, stres, nedostatek spánku, nadměrná konzumace alkoholu, kouření a samozřejmě užívání návykových látek, které narušují celé tělo.

Vrozená či získaná onemocnění: Genetické či získané nemoci pohlavní soustavy žen jsou také jedním z důvodů vynechávání menstruace. Nejčastěji se jedná o anatomické anomálie v pohlavní soustavě, sekundární o problémy s hormonální regulací, problémy mohou být způsobeny i záněty, infekcemi a nádory vaječníků a dělohy.

Související příznaky a možná diagnostika příčin

S vynecháváním menstruace se mohou objevit i jiné projevy, například vypadávání vlasů, bolesti hlavy, bradavkový výtok, bolesti pánve, akné či zažívací potíže. Vše závisí na příčině vynechání menstruace, věku a rizikových faktorů.

Při dlouhodobém stavu se zaměřte na diagnostiku:

  • na úvod se provádí těhotenský test, následně lékař vyšetří pánev, aby mohl zjistit, zda se jedná o těhotenství nebo o nějaké onemocnění a problém
  • následuje gynekologické vyšetření prsou, pochvy, vaječníků a dělohy, aby se zjistilo, v jakém jsou stavu, zda zde nejsou infekce nebo nějaké nádory
  • následuje hormonální vyšetření hormonů štítné žlázy TSH a T4, prolaktinu, LH, FSH a samozřejmě hladiny estrogenu, který ovlivňuje cyklus
  • specifickým vyšetřením je tzn. test progesteronu, kde užíváte 10 dní progesteron a dojde-li ke krvácení, vyloučí se tím anatomický problém

Mezi méně časté, ale v případě potřeby využívané vyšetření, patří diagnostika hladiny stresového hormonu kortizol. Pokud je podezření na pokles hladiny hormonů produkovaných hypofýzou, provádí se magnetická rezonance mozku. Součástí diagnostiky je i anamnéza zaměřená na rizikové faktory týkající se špatného životního stylu.

Jak na podporu zdravého menstruačního cyklu?

Ať už je vaše menstruace v pořádku nebo se vás týká některý z rizikových faktorů či příčin její nepravidelnosti, existují způsoby, jak tento proces podpořit zdravě a přirozeně. Nejlepší je soubor režimových opatření a komplexní přírodní pomoc.

Pro zmírnění projevů a zlepšení stavu zkuste:

Vyléčení onemocnění pohlavní soustavy: Mnoho žen má problémy s menstruačním cyklem pro časté záněty, infekce nebo polypy pohlavních orgánů. Obvykle to ženy řeší až tehdy, když přijdou do stádia postupného vymizení menzesu. Nezanedbejte proto tento faktor a už při prvních problémových příznacích co nejdříve navštivte gynekologa.

Změna užívání HAK nebo léků: Některé druhy léků mohou ovlivnit váš menstruační cyklus a menstruaci. Nemusí jít přitom pouze o hormonální léky, ale také o antipsychotika, antidepresiva, léky na krevní tlak a antihistaminika. Ty všechny ovlivňují také sexuální apetit. Někdy může pomoci také změnit druh či značku antikoncepce.

Omezení stresu: Stres je spouštěčem více problémů a stejně tak ovlivňuje hormonální činnost, což se odráží i na menstruačním cyklu a jeho průběhu. Dlouhodobý stres způsobuje několik poruch menzesu, například jeho vynechání, slabé či silné krvácení nebo příliš krátké či dlouhé trvání krvácení. Omezte jej proto na minimum.

Přibrání nebo zhubnutí pro optimální váhu: Hmotnost je také jedním z faktorů ovlivňující chod menstruace. Pokud jste za poslední měsíce extrémně zhubli nebo naopak přibrali, může to způsobit vynechání menstruace. Navíc nadváha ohrožuje i vaši plodnost a libido, nemluvě o celkové hormonální rovnováze v těle.

Více fytoestrogenů v jídelníčku: Fytoestrogeny jsou látky rostlinného původu, které se v těle chovají jako estrogeny, protože se váží na estrogenové receptory. Pozitivně ovlivňují hormonální rovnováhu, projevy menopauzy, PMS i podporu menstruace. Do vašeho jídelníčku přidejte sóju, lněná semínka, sezam, květák či sušené ovoce.

Omezení alkoholu a kouření: Alkohol a cigarety jsou faktory, které neovlivňují jen zdraví reprodukčních orgánů, ale i sexuální život a menstruační cyklus. Pokud je to možné, omezte je na minimum. Jedinou možnou výjimkou je červené víno, které může mít v období těsně před menstruací pozitivní vliv na její průběh.

Bylinky pro ženy: Při problematické menstruaci vám pomohou i některé bylinky, které buď obsahují zmíněné fytoestrogeny, nebo jinak ovlivňují hormonální soustavu, nervový systém a pohlavní zdraví. K nejlepším patří Alchemilka, Žebříček, Máta, Mateřídouška, Třezalka, Valeriana, Damiána, Ashwagandha nebo Ženšen.

Doplňky stravy: Jedním z ověřených, dlouhodobých a zejména přirozených řešení na podporu menstruace jsou i hotové přípravky. Nemáme na mysli léky, ale o doplňky, které jsou 100% přírodní, dostupné bez receptu či vyšetření a můžete je užívat dlouhodobě. Pomohou vám také ke zlepšení hormonální hladiny, příznaky PMS či menopauzu.

Nejčastější dotazy o vynechání menstruace

Vynechání menstruace je nepříjemná věc, která vyvolá u mnoha žen obavy. Vidět to i na otázkách, které se ptají na internetových fórech a v komentářích.

Zde jsou dotazy a témata, která řeší ženy nejčastěji:

Kolik trvá menstruační cyklus a jaké jsou odchylky?

Délka cyklu je u každé ženy individuální, jelikož je ovlivňována mnoha faktory. Jde například o genetiku, životní styl, hmotnost nebo věk. Cyklus by však měl trvat přibližně 28 dní, ale i tehdy, pokud máte cyklus v trvání 35 až 40 dní, je stále v normě. Důležité je, že se to může měnit i později v průběhu života, netřeba tedy hned panikařit.

Mohou změny v menstruaci ovlivnit plodnost?

Změny v plodnosti mohou nastat i v souvislosti s příčinami, které opravdu negativně ovlivní schopnost zplodit potomka nebo ho donosit. Pokud se často setkáváte se záněty nebo infekcemi, které ovlivní i menstruaci, měli byste to řešit s lékařem. Narušení menstruačního cyklu totiž přirozeně ovlivní i ovulační cyklus.

Jaký vliv má stres na menstruační cyklus?

Dlouhodobý vliv stresu je jedním z častých narušitelů zdraví, včetně menstruačního cyklu. Pokud se nacházíte ve stresové situaci, organismus produkuje hormon zvaný kortizol a je-li ho příliš mnoho, má negativní vliv na stimulaci, produkci i hladinu ženských hormonů, zejména estrogenu. To zhorší průběh menstruace, včetně pravidelnosti.

Jak dlouho po porodu trvá, než se menstruace „znormální“?

Každá žena prožívá těhotenství i porod jinak, včetně menstruačního cyklu. Vše je tedy individuální, ale obecně platí, že první menstruace po porodu se objevuje zhruba po 5 až 6 týdnech. První plodné dny nastávají přibližně 3 až 4 týdny po porodu. Pokud po porodu kojíte, menstruace se vám může vrátit io 1 nebo až o 2 měsíce později.

Existuje injekce k vyvolání menstruace?

Ano, taková injekce existuje, stejně jako existuje i injekce pro oddálení menstruace. Před aplikací injekce na vyvolání menstruace je třeba absolvovat vyšetření, zejména krevní testy a vyšetření vaječníků ultrazvukem. Samotná injekce obsahuje látku agolutin, což je v podstatě ženský hormon progesteron, který dokáže menstruaci vyvolat.

Jak fungují přírodní doplňky a jaké mají účinky v praxi

Organismus žen prochází hormonálními změnami každý měsíc a na jeho podporu existují v současnosti i přírodní prostředky. Jde o doplňky výživy, které obsahují výše zmíněné byliny doplněné o vitaminy či minerály na podporu pohlavního systému.

Mezi nejdůležitější oblasti, kde působí, patří:

  • bylinky v doplňcích zlepšují hormonální hladinu a stimulují produkci hormonů estrogen a progesteron, které jsou při menstruaci klíčové
  • kombinace podpůrných látek působí na menstruaci komplexně, zmírňuje také její negativní projevy včetně PMS a podporuje menstruační cyklus
  • stejně tak jsou účinné i na nepříjemné projevy klimakteria nebo menopauzy, například na návaly horka, změny nálad nebo noční pocení
  • rostliny pomáhají i při nekvalitním spánku, podporují regeneraci, zmírňují vliv stresu a mají pozitivní vliv i na libido, vitalitu a energii

Široké složení sestávající jak z rostlinných extraktů, tak z doplňkových vitamínů či minerálů pomáhá také na močovou a nervovou soustavu, sekundárně i na zdraví kůže, vlasů či nehtů. Jelikož ve složení jsou jen přirozené látky, nemusíte mít obavy z žádných vedlejších účinků. Koupě je bez receptu a užívání je možné dlouhodobě.

eJoy® Femina speciálně pro ženy a pro zdravou menstruaci

Pokud uvažujete nad výběrem přírodního doplňku a hledáte ověřenou volbu, eJoy® Femina je jednou z nejlepších možností pro ženy, značka je na trhu již 7 let.

Doplněk nabízí snadné užívání 2 tablet denně, můžete jej brát i několik měsíců a na denní bázi a kvůli přírodní kombinaci bylinných extraktů, minerálů a vitaminů se není třeba obávat ani o nějaká rizika, nežádoucí účinky a kontraindikace.

Užívání eJoy® Femina má následující účinky:

  • pomáhá udržovat produkci, hladinu a rovnováhu hormonů
  • podporuje menstruaci a zmírňuje negativní příznaky PMS
  • kombinace rostlin zároveň zvyšuje sexuální energii
  • účinně zmírňuje nepříjemně příznaky menopauzy
  • pozitivně ovlivňuje i spánek a duševní rovnováhu

Přírodní doplněk podporuje celkově normální chod menstruačního cyklu, zdraví močové a nervové soustavy a zpomaluje buněčné stárnutí. Nacházejí se v něm byliny jako Maca, Ashawagandha, Damiána či Kotvičník, které jsou doplněny o minerál zinek a vitaminy C, E a B6. Jak vidíte, složení eJoy® Femina je pro tělo přirozené.

Díky němu je působení široké a dlouhodobé. Doplněk je bezpečný a k tělu žen maximálně šetrný, přičemž na výběr je několik velikostí balení a už to základní má 60 kapslí. Pokud byste chtěli vědět víc nebo si ho rovnou objednat, tady se vše dozvíte.

ejoy femina

ejoy femina

Zhodnocení zkušeností s vynecháním menstruací

Každá žena se setkala s vynecháním či prodlením menstruace již minimálně jednou ve svém životě, odchylka může být v rozmezí dní nebo dokonce i týdne.

Hormonálními změnami procházejí ženy v celém období života a ovlivňují jejich psychický i fyzický stav. Na funkci, produkci a hladinu hormonů působí několik faktorů, většinou souvisejících se stravováním, spánkem, stresem, fyzickou aktivitou nebo záněty, infekcemi či přímo onemocněními v pohlavní a hormonální soustavě.

Ze zkušenosti vyplývá, že ženy se s vynecháním menstruace setkávají nejčastěji v důsledku dlouhodobého stresu, špatného životního stylu, nadměrné konzumace alkoholu nebo cigaret či vlivem užívání hormonální antikoncepce nebo léků.

Zkušenosti ukazují, že nejlépe umíte ovlivnit menstruační cyklus a hormonální hladinu dlouhodobými a přirozenými opatřeními. Důležité jsou strava s obsahem fytoestrogenů, změna značky nebo typu hormonální antikoncepce, omezení alkoholu a cigaret, více pohybu a spánku a minimalizace stresu. Dlouhodobou pomocí jsou také bylinky.

Jejich koncentrovanou podobou s doplněním důležitých vitamínů či minerálů je i doplněk eJoy® Femina. Ten je prověřen ženami v každém věku, má komplexní vliv na menstruaci, libido i menopauzu a zkušenosti s ním jsou velmi pozitivní!

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě