• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Premenstruační syndrom: co to je, jaké má příznaky a jak jej zmírnit?

premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom, jinak známý také jako PMS, je jev, který začíná přibližně týden až dva před menstruací. Je doprovázen několika nepříjemnými fyzickými, ale i psychickými projevy, které zpravidla zmizí po začátku menstruace.

Nepříjemně příznaky premenstruačního syndromu dokáží zasahovat do každodenního fungování žen. Přestože těmto strašákům netrpí všechny ženy a nemusí se objevit každý měsíc, je dobré vědět, jak si s tím poradit. Naštěstí existuje několik ověřených způsobů, které pomáhají snížit jeho projevy a také podpořit menstruaci.

Co je premenstruační syndrom a kdy se objevuje

Premenstruační syndrom je skupina symptomů, které většina žen pociťuje po skončení ovulace neboli plodných dnů. Mnoho žen má každý měsíc minimálně jeden příznak z tohoto souboru, ale je to individuální a věkem se počet i intenzita mění.

Syndrom PMS, jak se také nazývá, se objevuje v luteální fázi, která představuje druhou fázi menstruačního cyklu. Tato fáze končí, když ženě začne menstruace.

Poprvé se syndrom projeví zpravidla ve 20. roce života a potrápit ženu dokáže až do období menopauzy. Tento syndrom má mnoho nepříjemných podob, které dokáží dát ženě zabrat a to fyziologicky i po psychické stránce. Bez varovných signálů může překvapit v libovolné etapě života a dřív či později potká asi každou ženu.

Přestože se syndrom objevuje u žen často, neví se, co přesně ho vyvolává. Podle odborníků za to mohou hormonální změny, ke kterým dochází během menstruačního cyklu. Jde zejména o hormony estrogen a progesteron a jejich nerovnováhu.

Pokud u ženy nedojde k otěhotnění během plodných dnů, hladina hormonů se sníží, což má za následek nepříjemné projevy. S příchodem menstruace se naopak hladina důležitých ženských hormonů opět zvýší a to může být příčinou postupného odeznívání projevů. Samotná syndrom se nedá odhalit žádným vyšetřením či testem.

Jak se projevuje a které příznaky jsou pro syndrom typické

U většiny žen se příznaky PMS liší a někdy je obtížné přesně pojmenovat, které souvisí se syndromem a které jsou jen běžným průvodním jevem. Ženy mohou mít během každého menstruačního cyklu vždy jiné symptomy a to v různé intenzitě.

K nejčastějším projevům tohoto syndromu patří:

Citlivá prsa a křeče: Typickým projevem, kterým se signalizuje příchod menstruace, ale i premenstruační syndrom, patří zvýšená fyziologická citlivost. Ta se týká poprsí, kde mohou být na dotek citlivější jak celá prsa, tak i jen dvorce nebo bradavky. Poměrně běžná je křečovitá bolest v podbřišku, ke které se může přidat nafouknutí.

Psychosomatické symptomy: K nejčastějším projevům menstruačního syndromu z pohledu nervové soustavy a psychosomatické oblasti patří časté migrény a bolesti hlavy. Tyto projevy mají různou intenzitu, některé měsíce nemusí objevit vůbec, jindy budou naopak intenzivní. Ukazuje se, že na ně mají vliv také externí faktory.

Akné, pokožka a vlasy: Dalším nepříjemným projevem premenstruačního syndromu je tvorba akné. Malé červené nebo zanícené pupínky se nejčastěji tvoří v oblasti obličeje, ramen, zad a hrudníku. Pleť na obličeji bývá mastná a méně pružná. Během období jsou citlivější i vlasy a spolu s pokožkou se mnohem rychleji mastí.

Bolest kloubů a svalstva: Syndrom PMS může vyvolávat i nepříjemnou a otravnou bolest kloubů a svalstva. Projevuje se to nejčastěji bolestí zad, nohou, křížů, pánve a to i bez větší fyzické výkonnosti. K tomuto jevu se může přidat neschopnost se pořádně a kvalitně vyspat a proto se může objevit častá či dokonce chronická únava.

Problémy s trávením a nevolnost: Častým doprovodným příznakem premenstruačního syndromu bývá špatné nebo těžké trávení. Většina žen se potýká is celkovou bolestí žaludku nebo s nadýmáním po najedení. Kromě toho se může objevit průjem, zácpa a nadměrná plynatost. Problémy s trávicím traktem jsou individuální.

Nechuť nebo nadměrná chuť k jídlu: Kromě problémů s trávením bývá častým projevem i nechuť k jídlu nebo naopak příliš velká chuť k jídlu. Tento jev je u každé ženy jiný, některé ženy mohou mít chuť na mastné, sladké nebo slané. V důsledku přejídání se během dnů syndromu může dojít také ke krátkodobé nadváze.

Emocionální změny nálad: Velmi častým a nepříjemným příznakem premenstruačního syndromu jsou i změny nálad. Tyto nálady se projevují výraznou úzkostí, podrážděností, výbuchy hněvu, depresí a v mnoha případech i snížením libida a sexuálního apetitu. Tyto emocionální výkyvy však zmizí s příchodem menstruace.

Do jakých kategorií se dělí příznaky PMS?

Premenstruační syndrom má velký soubor různých jevů, příznaků a symptomů, které jsou u každé ženy jiné a nemusí se projevovat vždy stejně intenzivně.

Příznaky premenstruačního syndromu se nejvýrazněji projevují přibližně ve věku kolem 30 let. Nepříjemné symptomy se od začátku výskytu a každým přibývajícím rokem obvykle stupňují. Podle oblasti se mohou dělit na několik skupin.

Zde je jejich popis i se zařazením podle kategorie:

  • typ jsou PMS-A a sem patří psychosomatické projevy a problémy jako jsou úzkost, podrážděnost, nespavost, vnitřní hněv a změny nálad
  • typem jsou PMS-C au tohoto typu se objevují zvýšená chuť na sladká jídla, celkové přejídání a někdy se přidají i migrény a závratě
  • typ PMS-D jsou hlavně deprese, smutek, spontánní plačtivost, u některých žen se podle věku mohou objevit poruchy paměti a koncentrace
  • poslední je 4. typ a to PMS-H, který vyvolává nadměrnou hydrataci těla, což se může projevit přes otoky končetin, obličeje a nárůst hmotnosti

Mnoho žen má projevy premenstruačního syndromu minimálně, na druhou stranu, některé mohou trpět jejich extrémní intenzitou, kdy mluvíme o premenstruační dysforické poruše. Takový typ premenstruačního syndromu dokáže ženy vážně omezit v běžném fungování a životě, podle statistik jím přibližně 8% populace.

Nejlepší léčba k jeho zmírnění? Potraviny, pohyb a byliny

Syndrom PMS nelze zcela potlačit, avšak existují určité postupy, jak jeho negativní projevy zmírnit. Jeho úplné vyřešení není možné, ale každou ženu potěší informace, že si může ulevit od premenstruačních potíží vícero formami.

Pro zmírnění projevů a zlepšení stavu zkuste:

Změna životního stylu: Životospráva a životní styl jsou faktory ovlivňující více funkcí v našem organismu. U žen jsou to především hormonální činnosti, které ovlivňuje množství vnějších podnětů. Základem je omezit nezdravé stravování, fast food jídla, sladkosti, přesolená jídla, konzumaci alkoholu a také kouření.

Úprava jídelníčku: Během PMS není žádnou novinou, že se ženám mění stravovací návyky. Druh potravin a množství porce na talíři dokáží výrazně ovlivňovat příznaky i průběh menstruace. Zaměřit byste se měli zejména na brokolici, banány, lososa a ořechy, při chuti na sladké zvolte hořkou čokoládu nebo jablka.

Eliminace stresu: Různé druhy bolestí, křečí i migrén mohou souviset s podrážděním nervového systému a stresem. Tělo produkuje i při menším stresu hormon zvaný kortizol, který ovlivňuje menstruační cyklus a hormonální rovnováhu. Zmírnit vliv stresových faktorů pomůže také na příznaky premenstruačního syndromu.

Pravidelný pohyb i relax: Pohybové aktivity a cvičení mají blahodárné účinky proti projevům, pravidelný pohyb venku ve spojení se sportem vám pomůže zbavit se úzkosti, stresu a zlepšíte tak i trávení, metabolismus či stav nervové soustavy. Nezapomeňte ani na dostatečný relax, ať už během dne, ale zejména kvalitním spánkem.

Vitamíny: Vitamíny skupiny B výrazně ovlivňují negativní příznaky. Jde zejména o vitaminy B1 a B2, které dokáží snížit riziko vzniku syndromu a potlačit jej. Podle studií je během tohoto období důležitý i vitamín D, který pomáhá na napětí a nervový systém. Doplnit je můžete přes ovoce a zeleninu, neboli zdravý jídelníček.

Minerály: Syndrom PMS nejčastěji doprovázejí bolest hlavy, migrény nebo křeče v pod bříšku. Před tím, než sáhnete po syntetických léčivech, vyzkoušejte doplnit hořčík. Jednou z příčin vzniku premenstruačního syndromu může být i právě jeho nedostatek. Spolu se Zinkem mají minerály pozitivní účinky proti projevům PMS.

Byliny a bylinné čaje: Rostliny se používají k léčbě lehčích či závažnějších problémů již celé generace a jinak tomu není ani u žen. Na trhu je mnoho čajů z bylin jako například Maca, Ashwagandha, Damiána a Vitex, které mají blahodárné účinky na hladinu hormonů. To pomáhá také ke zmírnění premenstruačního syndromu.

Výživové doplňky: Přírodní výživové doplňky pro ženy jsou stále populárnější volba a to iv případě potíží během menstruačního cyklu a menstruace. Při jejich dlouhodobém užívání pomáhají zmírnit příznaky PMS, ačkoli u každé z vás to může být individuální. Kromě výše zmíněných bylin musí obsahovat i vitamíny a minerály.

Nejčastější dotazy o premenstruačním syndromu

Otázky na internetových online fórech se o premenstruačním syndromu objevují poměrně často. Existuje mnoho žen, které se s ním ještě nesetkaly nebo ho neumí identifikovat. Pokud už k němu přijde, mají spoustu otázek pro jeho lepší objasnění.

Zde jsou dotazy a témata, která se řeší asi nejvíce:

Může vzniknout PMS i v období menopauzy?

Všechny dosud zjištěné informace o PMS značí, že jeho vznik v době menopauzy je nepravděpodobný. Existují případy, kdy se některé projevy čas od času objevily, avšak jen krátce. Po odeznění klimakteria prochází tělo ženy změnami v menstruačním cyklu, který končí, takže premenstruační syndrom se obecně neobjevuje.

Jaké jsou příčiny jeho vzniku a kdy vzniká?

Přesné příčiny vzniku syndromu nejsou zcela známy, pravděpodobnou příčinou je však kolísání hladiny důležitých ženských hormonů. Pokud během plodných dnů nedojde k oplodnění, hladiny estrogenu a progesteronu se snižují, což má za následek projevy PMS. Vzniká nejčastěji ve 20. letech a může trvat až do menopauzy.

Které faktory ovlivňují syndrom nejvíce?

Jedním z nejčastějších faktorů, které ovlivňují průběh i vznik syndromu, je životospráva a způsob života. Nejvíce na něj však ovlivňuje špatná životospráva, životní styl, kouření a pití alkoholu. Ženy s diagnostikovanou obezitu, měly příznaky mnohem intenzivnější, totéž platí pro kouření a alkohol, které zvyšují intenzitu až dvojnásobně.

Jak zjistím, zda se jedná o PMS nebo těhotenství?

Příznaky premenstruačního syndromu a těhotenství jsou zpočátku téměř podobné, ale rozlišitelné. Každá žena už podle svých předešlých menstruačních cyklů dokáže rozeznat časté projevy syndromu, zatímco pro těhotenství jsou typické jiné příznaky a zejména ranní nevolnost. Pro určení těhotenství je nejjistější těhotenský test.

Můžete mít příznaky syndromu pod kontrolou?

Premenstruační syndrom nelze zcela odstranit, protože příčina jeho vzniku není na 100 % jistá. Naštěstí se dá zmírnit s pomocí účinných metod, které pomáhají negativní projevy syndromu postupně snížit. Dbát byste měli na celkovou eliminaci stresu, pestrou a vyváženou stravu a dechové cvičení, takto budete mít nejlepší kontrolu.

Jak fungují přírodní doplňky a jaké mají účinky v praxi

Jedním z možných řešení ke zmírnění projevů premenstruačního syndromu jsou přírodní doplňky určené pro ženy. Jejich složení je kombinováno s účinnými bylinkami s obsahem fytoestrogenů a látkami, které podporují hormonální rovnováhu.

Mezi jejich charakteristiky a účinky patří zejména:

  • unikátní mix přírodních složek doplňků pomáhá ženám na podporu produkce ženských hormonů a udržovat jejich optimální hladinu
  • kvalitní bylinky, vitamíny a minerály jsou účinné pro uvolnění stresu, podporují spánek a regeneraci těla, což přináší duševní pohodu
  • kombinace složek pozitivně a dlouhodobě ovlivňuje menstruační problémy, průběh a cyklus menstruace a zlepšuje průběh i pravidelnost.
  • doplňky pomáhají ženám i při negativních projevech menopauzy, jako jsou návaly horka, fyzická vytíženost, nespavost či nechuť na sex

Při pravidelném a dlouhodobém užívání jsou doplňky účinné a negativní projevy menstruace i její průběh a příznaky PMS se s jejich pomocí dají postupně zmírnit. Další výhodou je možnost zakoupit je online na internetu, nebudete potřebovat lékařské vyšetření ani recept. Díky složení se není třeba bát ani nějakých vedlejších účinků.

ejoy femina

eJoy® Femina speciálně pro ženy a na premenstruační syndrom

Jedním z doplňků zmiňovaných výše je i eJoy® Femina. Má 100% přírodní složení, přičemž značka je na trhu více let a má přípravky i pro muže.

Tento doplněk má jedinečnou kombinaci složenou z kvalitních bylin, minerálů a vitamínů. V problematických etapách života žen může být jednou z možností, které vám s jistotou při dlouhodobém a pravidelném užívání pomohou a to velmi komplexně.

Pravidelné užívání eJoy® Femina má vlivy:

  • potlačuje některé příznaky PMS a zlepšuje menstruaci
  • jedinečný mix látek pomáhá na libido a sexuální energii
  • podporuje funkci hormonů a udržuje jejich rovnováhu
  • pomáhá k duševní pohodě, odbourává stres a regeneruje tělo
  • zlepšuje kvalitu spánku a pomáhá při nespavosti a únavě
  • podporuje zdraví a zmírňuje negativní jevy menopauzy

V produktu jsou známy byliny jako Maca, Kotvičník, Damiána a Ashwagandha, které patří k přírodním afrodiziakům a jsou účinné při projevech menopauzy, PMS, problematickém cyklu a kolísání hormonů. Ve složení je i Zinek a vitamíny C, E a B6, které pomáhají proti buněčnému stárnutí a udržují zdraví vlasů, nehtů a pokožky.

eJoy® Femina je přírodní produkt, takže před koupí nemusíte navštívit lékaře a potřebovat nebudete ani recept. Obsahuje byliny a živiny, které nevyvolávají žádné vážné nežádoucí účinky či kontraindikace a objednáte si jej online přímo u výrobce.

Shrnutí zkušeností žen s premenstruačním syndromem

Premenstruační syndrom je pro mnoho žen nejtěžší fáze menstruačního cyklu. Samotná menstruace není nic příjemného, ale syndrom je ještě nepříjemnější.

Intenzita příznaků syndromu je u každé ženy individuální a ne každá je zažila. V průběhu života se však dříve či později každá žena setká alespoň s jedním příznakem, přičemž během dospívání a stárnutí se může měnit jejich četnost i intenzita. Zpravidla se objevují 7 až 14 dní před začátkem menstruačního cyklu a poté odeznívají.

Většina žen, které mívají pravidelně příznaky PMS, si na tento jev zvyknou a časem si najdou způsoby, jak si od potíží ulevit. Některé ženy si příchod premenstruačního syndromu dokáží vypočítat a tak se na něj fyzicky i psychicky připravit.

Každé ženě pomáhá na projevy premenstruačního syndromu něco jiného. V případě častých migrén a bolesti hlavy vám mohou pomoci pobyt na čerstvém vzduchu a uvolnění od stresu. Pokud míváte křeče v oblasti podbřišku a křížů, vyzkoušet můžete teplé obklady. Zvolit byste měli i správnou a zdravou stravu a omezit kouření a alkohol.

Zkušenosti žen však říkají, že mnohým z nich pomohly zmírnit negativní projevy právě přírodní doplňky typu eJoy® Femina. Tato značka patří mezi nejlepší na trhu a výhodou je, že pomáhá nejen během menstruace, ale také v menopauze.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě