Feromony
Při výběru partnera či partnerky se rozhodujeme podle několika faktorů. Víte podle čeho nejvíce hodnotíme druhé pohlaví? Jako první je důležitý vzhled, respektive první dojem. Kromě vzhledu vám však musí dotyčná osoba i pěkně vonět. Takže druhým faktorem, který ovlivňuje výběr partnera či partnerky je jejichvůně. Každý jeden člověk má svou přirozenou vůni, kterou vysílá do svého okolí. A právě vaši vůni mají na svědomí feromony.
V následujícím článku si řekneme, co jsou feromony a jak fungují. Dozvíte se, jaké druhy feromonů známe a jaké faktory způsobují pokles vylučování feromonů.
Co jsou feromony
Slovo feromon pochází z řeckého jazyka a jeho doslovný překlad znamená „nosič stimulace“. Tento pojem zavedli dva vědci Peter Karlson a Martin Lüscher.
Feromony produkuje každý živý organismus. Při každém jedinci je produkce feromonů v různé koncentrací.
Ale víte, co to vlastně ty feromony jsou? Feromony jsou těkavé chemické látky, které spouštějí přirozenou reakci jedince stejného biologického druhu, přičemž zároveň u druhého jedince spouštějí behaviorální nebo fyziologickou reakci. Je to jakoby podvědomá forma komunikace. feromony se vylučují prostřednictvím kůže, ale nacházejí se i ve slinách a moči. Nemají žádný zápach ani vůni, takže je nemůžeme vnímat čichem.
Feromony dokáží u lidí nejen zvýšit sebevědomí a sexappeal, stimulovat sexuální chování, ale dokonce vědí zvýšit vzájemnou přitažlivost.
Rozlišujeme následující druhy feromonů:
- Sexuální a agregační feromony – lákadla jedinců opačného pohlaví
- Uklidňující feromony – zklidňují obranné a poplašné reakce
- Stopovací feromony – navádějí ke zdroji potravy
- Poplašné feromony – únikové nebo obranné reakce
- maturace feromony – urychlují vývoj nedospělých jedinců
Jak fungují feromony?
Mnoho lidí si myslí, že si prostě koupí příjemný parfém a problém je hned vyřešen. Ale ve skutečnosti to tak nefunguje. Feromony nemají žádnou specifickou vůni, čili žádný parfém by to nevyřešil. Fungují, aniž bychom si to uvědomovali.
Například klasické vůně či parfémy jsou zaznamenávány čichovými žlázami v nose. Nicméně feromony jsou zaznamenávány orgánem, který se nachází v nosné jamce přímo pod nosem. Tento orgán se jmenuje Jacobsonův orgán. A když tento orgá n „zachytí“ feromony, následně pošle zprávu do mozku a ten začne stimulovat podvědomé zvýšení sexuální aktivity či rozkoše.
Nyní je určitě na místě otázka, do jaké vzdálenosti je možné zachytit feromony a jak dlouho fungují? Díky vědeckým studiím víme, že lidské feromony může partner či partnerka zachytit maximálně na vzdálenost jednoho metru. Jejich působení respektive funkčnost je v průměru 5 hodin a jen v ojedinělých případech až 24 hodin.
Nejznámější feromony
Existuje několik druhů feromonů, které mají vliv na přitažlivost opačného pohlaví. Níže vám uvádíme čtyři feromony, o kterých si něco blíže řekneme. Jsou to feromony Androstenol, Androstenon, Androsterone a Androstadienon.
Androstenol
Androstenol je feromon, který vyvolává romantické pocity a pocit empatie. Jeho účinek je velmi silný a právě proto byl pojmenován jako demoralizátorem. Hladina tohoto feromonu je vyšší u mužů, kteří jsou dominantní.
feromon androstenol účinkuje nejen na muže, ale i na ženy. Navíc má i sociální význam, protože díky němu víte jed noduchšie a rychleji a dvou ä vat ko ntakty s partnerem či partnerkou. T o znamená, že se nestydíte při navazování přátelství. Kromě toho je tento feromon zodpovědný za sexuální přitažlivost a díky němu můžete mít pocit vitality a mládí.
Androstenon
Androstenonu má přívlastek „mužský“ feromon. Důvodem je, že způsobuje autoritu, úctu, dominanci a samozřejmě i sexuální touhu. Právě tento feromon je zodpovědný za agresivní chování u mužů.
androstenon se tvoří oxidací Adrostenolu. Je to sexuální feromon a je produkován hlavně muži. Pro ženy je muž, který uvolňuje v větší množství tohoto feromonu více zajímavým a přitažlivým. U žen je takový muž Alfa samcům – vyvolává větší pozornost, ženy touží po jeho pozornosti.
Androsteron
Androstenon je velmi silný mužský feromon. Podobně jako v případě Androstenonu, i tento feromon vyvolává dominanci. Rozdíl je však v tom, že není přítomno agresivní chování. Androsteron je kromě toho katalyzátorem, což znamená, že hraje velmi důležitou roli při spolupráci s jinými feromony, konkrétněurychluje jejich účinky. Dokonce je i vědecky dokázáno, že efektivnost účinku je větší přibližně o 20 procent.
Navíc tento feromon zlepšuje náladu a také se díky němu ztrácí jakákoliv úzkost. Právě pro tento účinek je muž schopen rychleji navázat kontakt se ženou. Ženy v přítomnosti mužů, kteří vylučují tento feromon mají pocit bezpečí. Muži jsou vůči ženám galantní a velmi uctiví.
Androstadienon
Androstadienon je nazýván jako feromon lásky. Díky tomuto feromonu jsou ženy vnímány jako velmi pozorné, citlivé a sociální bytosti.
feromon Androstadienon zmírňuje PMS (syndrom předmenstruačního napětí), ovlivňuje růst citlivosti, zvětšuje stupeň intimity a komfortu, ale ovlivňuje i náladu a chápání, snižuje napětí, nervozitu a různé jiné negativní p ocitl. Kromě toho však zvyšuje pocit harmonie a pohody.
Jaké faktory ovlivňují pokles feromonů?
Na pokles vylučování feromonů má vliv velké množství faktorů. Nejčastějšími faktory jsou například:
- Nezdravý životní styl – s em patří například nadměrné množství konzumace alkoholu, kouření a užívání drog. Kromě toho má na pokles vylučování feromonů vliv i nesprávná a nezdravá životospráva. Na vašem jídelníčku by měly převládat spíše zdravější potraviny, hodně ovoce a zeleniny
- Hektický život a množství stresu s ním spojeným – stres je dalším faktorem, který je strašákem pro feromon y. Má negativní vliv na jejich vylučování. Zkuste se méně stresovat případně se zcela vyhýbat stresovým situacím. Dopřejte si více odpočinku
- Nedostatek spánku – a k máte rádi noční život, v takovém případě vás zklameme. Pro pokles feromonů není vhodné ponocování. Kromě nedostatku spánku není prospěšná ani únava a vyčerpání.
- Hygiena člověka – jedalším ovlivňujícím faktorem. Pokud používáte tělové mlékaa, sprchové gely, šampony voňavky či deodoranty, ty mohou snižovat vylučování feromńov, případně jejich překrýt ť.
V případě žen je vylučování feromonů ovlivněny menstruačním cyklem. Výrazný vliv na pokles vylučování feromonů má i to, pokud žena bere hormonální antikoncepci či prochází obdobím menopauzy.
Feromonové parfémy a kosmetika s obsahem feromonů
Na trhu existuje několik druhů feromonových parfémů, které slibují přitažlivost k opačnému pohlaví. V těchto parfémech se nachází feromonových složka, která není obzvlášť výrazná. Nelze ji cítit, ale působí přímo na mozek opačného pohlaví.
Takové parfémy s feromony jsou asi nejpřirozenějším a také nejpohodlnějším řešením, jak zaujmout opačné pohlaví. Jejich aplikace je jednoduchá, protože jsou v podobě tekutých parfémů nebo iv podobě těch klasických s rozprašovačem či pumpičkou. Existují různé druhy vůní, ale najít můžete i feromonovéparfémy bez specifické vůně, které nevoní. Skutečně je z čeho vybírat.
Co se týče samotné aplikace, je třeba zdůraznit, že feromonové parfémy je nutné nanášet přímo na pokožku a nikoli na oblečení. Doporučuje se jejich nanášet například na krk, zápěstí, uši, ramena či lokty.
Kromě feromonových parfémů však existují i různé druhy tělové kosmetiky s obsahem feromonů a dokonce i speciální kapky na pokožku s obsahem feromonů.
Co se týče účinku, ten je při každém parfému či kosmetice jiný. U kvalitních parfémech a kosmetice s vyšším obsahem feromonů může trvat účinek zhruba 4 – 10 hodin. Při méně kvalitních parfémech a kosmetice může být čas působení výrazně nižší, zhruba 1 až 3 hodiny.
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě