Co je ovulace a ovulační cyklus? Jaké jsou její typické příznaky a kdy k ní dochází?
Pro ženskou plodnost a tedy i pro úspěšné otěhotnění hraje důležitou roli ovulace a ovulační cyklus. Samotná ovulace nastává před menstruací v polovině menstruačního cyklu, přičemž může být i bez menstruace neboli bez krvácení.
Pro oplodnění je ovulace nezbytná, neboť právě během ní dojde k uvolnění vajíčka z vejcovodu, takže může být oplodněno spermií. Jak zjistit, že máte ovulaci, jaké má příznaky a mohou se v souvislosti s ní objevit průjem, nadměrné špinění, bolest či výtok? Nejen na tyto otázky, ale také to, jak ji podpořit, máme odpověď.
Co je ovulační cyklus a ovulace a jejich význam pro plodnost
Pod pojmem ovulační cyklus se myslí přirozený a pravidelný fyziologický proces, který je spojen s menstruačním cyklem. Ovulační cyklus začíná současně s ním, což je u dívek v pubertě, končí naopak v menopauze, tedy na úvod klimakteria.
Ovulace je časově ohraničené období zhruba ve středu celého ovulačního cyklu, během kterého dochází k uvolnění zralého vajíčka z vaječníků do vejcovodů. V nich putuje 5 dní do dělohy, přičemž právě v tomto období může dojít k jeho oplodnění spermií. Samotné početí spermií je možné již dříve, 6 dní před ovulací.
To je dáno tím, že dojde-li k nechráněnému pohlavnímu styku a průniku spermií do pochvy, ty se dostanou do vejcovodu a zde mohou přežít následujících 5 až 6 dní. Pokud se sem současně s nimi dostane vajíčko, je možné jeho úspěšné oplodnění.
Samotné vajíčko je připraveno k oplodnění, ale pouze určitou dobu, obvykle 12 až 24 hodin po začátku ovulace. Proces jeho zrání a uvolnění řídí hormony v hypofýze. Ty stimulují vaječníky pro zrání vajíčka mezi dvěma menstruacemi, přičemž jednou se uvolní vajíčko z jednoho vaječníku, podruhé z druhého.
Fáze ovulačního cyklu, jak dlouho trvá a kdy je ovulace
Přestože samotná ovulace trvá pouhých 12 až 24 hodin, ovulační cyklus je pravidelný a úzce navázaný na ten menstruační. Prolínají se v něm jejich společné fáze.
Zdravá žena má ovulační cyklus v tomto průběhu:
Menstruační fáze: Na začátku ovulačního cyklu je samotná menstruace, čili krvácení. Během krvácení dochází k odlupování a vylučování děložní sliznice, která se odborně nazývá endometrium. V této části není možné oplodnění vajíčka, jelikož není připraveno na hnízdění, přičemž časově trvá fáze většinou od 3 do 7 dnů.
Folikulární fáze: Druhou fází, která nastává po skončení menstruace, je folikulární fáze. Nazvaná je podle toho, že během ní hyofýza uvolňuje folikulostimulační hormon, který podporuje vaječníky, aby produkovaly folikuly ve kterých se vyvíjejí vajíčka. V jednom z nich se uvolní zralé vajíčko. Tato fáze trvá obvykle 10 až 14 dní.
Ovulační fáze: Třetí fází cyklu je samotná ovulace. Tato fáze nastává uprostřed cyklu, obvykle kolem 14. dne a během ní dominantní folikul uvolní zralé vajíčko. To putuje do vejcovodu, kde jej může oplodnit spermie. V případě úspěšného oplodnění se vajíčko přesouvá do dělohy, kde se uhnízdí a začíná vývoj plodu.
Luteální fáze: Poslední fází s trváním také 10 až 14 dní je luteální. V tomto období dochází ke změnám hladiny estrogenu a progesteronu, což jsou hormony zodpovědné právě za uhnízdění vajíčka na vnitřní výstelce dělohy. Pokud ale nedojde k oplodnění, hladiny progesteronu klesají a to dá signál pro nový menstruační cyklus.
Jaké jsou příznaky ovulace a jak ji rozeznat
V případě zdravého průběhu cyklu by měla ovulace přicházet pravidelně v jeho středu. Kromě výpočtu dnů je to možné rozeznat i podle některých jevů.
Mezi typické příznaky pro ovulaci patří tyto:
- změna cervikálního hlenu, během ovulace hlen z děložního čípku stává více vodnatý, čirý a elastický, podobný konzistenci vaječného bílku
- zvýšení bazální tělesné teploty, což je typické právě během začátku ovulace, kdy organismus produkuje více progesteronu a to zvýší teplotu
- pokud jde o bolesti, typická je lehčí bolest, pocit nepohodlí a píchání v podbřišku z jedné strany, podle toho, který vaječník uvolnil vajíčko
- o něco méně časté jsou bolesti v oblasti poprsí, může se vyskytnout mírné zvýšení citlivosti a otok prsů, tento jev je obvykle dočasný
Příznaky ovulace se mohou lišit mezi ženami, přičemž ne všechny je pociťují stejně nebo vůbec. Změna hlenu je individuální, zvláště pokud jde o konzistenci, pozor si však už je třeba dát na výtok. Mezi další jevy patří zvýšení sexuálního apetitu během ovulace, změna tvrdosti děložního čípku a vyšší citlivost čichu.
Nejčastější problémy a potíže s ovulačním cyklem
Tak jako s menstruací, tak s ovulací a jejím cyklem mohou nastat určité situace, které nejsou typické pro její zdravý průběh a tak ovlivní u ženy i plodnost.
Toto jsou ty nejčastější a nejvíce problematické:
Příliš časná ovulace: Míra nepravidelnosti se může lišit od ženy k ženě, je to individuální. Nejčastěji to zahrnuje opožděné nebo předčasné krvácení, nepravidelné krvácení i mezi menstruacemi či neschopnost předvídat, kdy se menstruace objeví. Způsobovat to mohou hormonální nerovnováhy, stres, strava a změny hmotnosti.
Opožděná ovulace: Krátký a dlouhý menstruační cyklus jsou problémy, které ovlivňují mnoho žen. Krátký cyklus se vyznačuje menstruací objevující se příliš brzy, zatímco dlouhý cyklus znamená její zpoždění. Krátký cyklus má špatný vliv na plodnost, protože tělo ženy nemá dost času na úspěšnou přípravu oplodnění vajíčka.
Nepravidelná ovulace: Přijde-li někdy ovulace příliš brzy a jindy naopak příliš pozdě, jde o stav zvaný nepravidelná ovulace. Pokud se neobjevují bolesti, pálení či nějaký výtok, nejčastěji se jedná o stav související s hormonální nerovnováhou. Za ní je třeba hledat užívání některých léků i onemocnění vaječníků.
Jak podpořit průběh ovulačního cyklu a plodnost
Mít pravidelný cyklus i zdravý průběh ovulace není jen o náhodě, právě naopak, obě tyto oblasti lze podpořit. Pozornost byste měli věnovat kombinaci omezení negativních či rizikových vlivů a podpory těch prospěšných a pozitivních.
Zkuste tyto ověřené metody, způsoby a prostředky:
Omezení negativních vlivů: Chcete-li mít pravidelný cyklus a ovulaci, je třeba se soustředit na zdraví pohlavní a hormonální soustavy. První věcí je tedy omezení negativních faktorů, zejména alkoholu, kouření, kofeinu, stresu a potravin s vysokým obsahem cukrů, solí a trans-tuků, které narušují hormonální hladinu.
Změna léků s hormonálním vlivem: V případě, že užíváte nějaká léčiva, například z kategorie hormonálních léků, ale i antibiotika, kortikosteroidy či protizánětlivé léky, může být jejich vliv na hormonální systém a tedy i na ovulační cyklus negativní. Klíčem k úspěchu je pak změna indikace nebo úplné vysazení léku.
Potraviny s fytoestrogeny: Fytoestrogeny mají pozitivní vliv na hormonální rovnováhu, ovulaci i plodnost a naleznete je v některých potravinách. Jedná se o sóju a sójové produkty, luštěniny, obiloviny a ořechy a semínka. Kromě nich doporučujeme zařadit i obecně zdravé ryby, ovoce a zeleninu, mají spoustu vitamínů a minerálů.
Dostatek spánku a omezení stresu: Chronický stres má negativní vliv na hladinu hormonů a zvyšuje kortizol, což snižuje plodnost. Zkuste proto více odpočívat během dne nebo i různé relaxační techniky, včetně jóga cvičení. Důležitý je také zdravý spánkový režim, který pomáhá proti stresu a zlepšuje hormonální hladinu.
Pravidelná fyzická aktivita nebo sport: Dlouhodobá fyzická aktivita, včetně běhu, bruslení, kola nebo plavání, může pomoci regulovat hormony a podpořit ovulační cyklus. Zmírňuje také stres a zlepšuje prokrvení pánve. Vyhýbejte se však příliš intenzivnímu nebo nadměrnému cvičení, může mít opačný vliv.
Vitamíny a minerály prospěšné pro ženy: Hořčík, zinek, železo, draslík, jód, vápník i selen, ale stejně tak vitamíny B6, B9, B12, C, D a E, všechny tyto látky mají za cíl buď podpořit otěhotnění nebo i samotné těhotenství a vývoj plodu. Prospěšné pro ženy, které chtějí otěhotnět, jsou také koenzym Q10 a omega-3 mastné kyseliny.
Bylinky na hormonální rovnováhu: Pozitivní vliv na plodnost, ovulaci i celkově na hormonální rovnováhu může mít i několik rostlin. Nemusí jít nutně pouze o takové, které obsahují fytoestrogeny, ale většina z nich taková je. Můžete je použít také ve formě čajů, nejlépe jsou Damiána, Maca, Ashwagandha, Tribulus či Vitex.
Doplňky výživy na plodnost: Jednou z nejlepších forem, jak využít všech prospěšných látek, včetně bylin, jsou doplňky v podobě tablet či kapslí. V jejich složení je koncentrovaná kombinace látek podporujících hormonální rovnováhu, ovulační cyklus i zrání vajíček, jejich užívání může být dlouhodobé a je bez vedlejších účinků.
Nejčastější dotazy o ovulačním cyklu a ovulaci
Chtěli byste vědět, jak rozeznat ovulaci? Nebo kdy nastává a jestli může být i před menstruace? Hledáte příznaky, které jsou již problémové? Mnoho žen využívá internetové fóra a diskuse k tomu, aby našly odpovědi na tyto i další otázky.
Zde jsou témata a dotazy, na které přinášíme odpověď:
Může být ovulace i bez menstruace a krvácení?
Ano, samotné krvácení nemá přímo s ovulací prakticky nic společného, jedná se pouze o jednu z fází celého menstruačního a ovulačního cyklu. Pokud by i krvácení bylo slabší, ovulaci to nijak nebrání. Právě naopak, po úspěšném oplodnění a uhnízdění vajíčka na děložní sliznici se v menstruační fázi krvácení vůbec nemusí objevit.
Nastává ovulace před menstruací a dá se otěhotnět?
Jelikož ovulace je pravidelný a opakující se jev, až do ukončení plodného období vlivem přechodu, nastává vždy před menstruací. Jiná je však už otázka, zda lze i před menstruací otěhotnět vlivem zpoždění ovulace. Fyziologicky se to vyloučit nedá, ale v zásadě platí, že před menstruací už žena plodné dny nemá.
Jak dlouho ovulace trvá a kdy přesně k ní dochází?
Samotná ovulace neboli uvolňování vajíčka z vaječníku do vejcovodu trvá 12 až 24 dní. Třeba však zároveň počítat s tím, že vajíčko bude ve vejcovodě putovat směrem k děloze, aby se zde uhnízdilo, pokud bude oplodněno. Toto období je již o něco delší a standardně trvá 5 až 6 dní, po které ho může spermie po styku oplodnit.
Co znamená, objeví-li se bolesti, špinění nebo výtok?
Během ovulace je běžná změna konzistence a barvy hlenu, ale ten nesmí zapáchat nebo měnit barvu na tmavší. Lehké špinění by také mělo být v pořádku, ale i zde platí, že se nesmí jednat o nic intenzivního nebo pravidelného. Typické jsou i mírné bolesti, ale pokud trvají více dní, zejména ve spojení s výtokem nebo špiněním, je třeba jít za lékařem.
Pomůže mi ke zjištění ovulační test a jak funguje?
Ano, ovulační testy jsou dobrým prostředkem, který dokáže spolehlivě identifikovat ovulaci. Spolu s jejími typickými projevy tak umíte určit, kdy máte plodné dny a zvýšit tak šanci na úspěšné otěhotnění. Standardně fungují tyto testy na zjišťování přítomnosti specifického luteinizačního hormonu v moči, který stoupá před ovulací.
Jak fungují přírodní doplňky a jaké mají účinky v praxi
K podpoře plodnosti, ovulace a ovulačního cyklu můžete využít také doplňky v podobě tablet či kapslí. Některé jsou speciálně určeny pro muže, jiné pro ženy, přičemž jejich společným cílem je zlepšení potence a zrání pohlavních buněk.
Jejich nejdůležitější charakteristiky a vlastností jsou:
- složení je 100% přírodní a přirozené, sestává z bylinných extraktů, vitamínů, minerálů nebo jiných látek podporujících plodnost
- způsob užívání je jednoduchý, stačí kapsle či tablety spolknout v určené dávce a zapít vodou, obvykle se užívají 1 nebo 2krát denně
- dávkování může být pravidelné a na denní bázi, čímž podporujete efekt všech zmíněných látek, nemusíte se bát ani vedlejších účinků
- samozřejmostí je schválení Úřadem veřejného zdravotnictví, laboratorní testy jednotlivých složek a bezpečnost užívání bez rizik
Plusem doplňků je velmi silné a komplexní složení, kde jednotlivé látky vytvářejí spolu synergii v účincích. Podporujete tak plodnost celkově, ať už jde o hormony, ovulaci, menstruační cyklus nebo zrání vajíček nebo spermií. Samozřejmě, koupě není vázána na vyšetření nebo předpis, objednat se tedy dají i online.
eJoy® Fertility na podporu plodnosti a ovulace
Příkladem účinky komplexního a složením kvalitního doplňku je eJoy® Fertility, který nabízí podporu plodnosti a to jak pro ženy, tak pro muže.
V jeho složení jsou látky, které prospívají na plodnost oběma pohlavím, přičemž podporují jednak zdravou tvorbu hormonů, zároveň působí na ovulační cyklus u žen a zrání vajíček, ale au mužů stimulují tvorbu a zrání spermií.
Pokud jde o složení, to je široké i koncentrované:
- základem je trojice bylin pro podporu hormonální rovnováhy
- jde o extrakty známých rostlin Maca, Tribulus a Ahwagandha
- doplňkem je Panax Ginseng s vlivem celkově na plodnost
- dvojice Zinek a Selen podporuje zrání spermií a vajíček
- podobné účinky spolu s vlivem na plodnost má i L-karnitin
- speciální složkou je koenzym Q10 důležitý i pro ovulaci
eJoy® Fertility má formu perorálních tobolek, které lze užít 1 nebo 2 krát denně, obvykle ráno i večer. Pro dosažení maximálních účinků je důležité dlouhodobé a zvláště pravidelné dávkování každý den, ideálně 3 nebo 4 měsíce či více. Jelikož ve složení nejsou žádná syntetická léčiva, koupě je bez vyšetření nebo bez předpisu.
Doplněk je samozřejmě certifikován Úřadem veřejného zdravotnictví a jeho složení prošlo laboratorními testy. Nemusíte se bát žádných nežádoucích účinků, rizik či kontraindikací a zkušenosti s jeho užíváním v praxi jsou nadprůměrné!
Shrnutí a zkušenosti s ovulací a s ovulačním cyklem
Ovulace je jedna z fází ovulačního a menstruačního cyklu, která obvykle u zdravé ženy nastává kolem jeho středu. Prolíná se s plodnými dny a právě ovulace je proces, který má dominantní vliv na ženskou plodnost a možnost otěhotnění ženy.
Zkušenosti ukazují, že ovulační cyklus i ovulace jsou do velké míry individuální záležitostí. Některé ženy nemají žádné příznaky, jiné mají potíže s bolestmi nebo citlivostí v oblasti podbřišku či poprsí. Totéž platí i pro pravidelnost, která je do značné míry závislá i na hormonální rovnováze a externích faktorech.
Právě na ty se dá působit, přičemž toto působení musí být dlouhodobé a zahrnovat životosprávu, životní styl, zlozvyky, ale také podpůrné vitamíny, minerály či bylinky.
Velice důležitá jsou zdravá strava, dostatek pravidelného pohybu, omezení alkoholu nebo stresu a kvalitní spánek. Ovoce, ryby, ořechy, zelenina, lehké maso či semínka, to vše může plodnost vašemu cyklu, ovulaci a především plodnosti.
Koncentrovanou formou prospěšných látek jsou také doplňky určené speciálně pro ženy a na podporu otěhotnění, jako je například eJoy® Fertility. Přípravek má složení uzpůsobené právě k podpoře otěhotnění, hormonální rovnováhy a ovulace. Pokud se tedy chcete těšit z potomka, určitě byste jej měli vyzkoušet, koupíte jej i bez receptu!
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě