Andropauza
S pojmem menopauza jste se již určitě setkali. Jde o přechodné období, nazývaná také klimakterium, ve kterém končí reprodukční funkce u žen. Přechod je spojen s množstvím fyzických i psychickým změn, které jsou podmíněny kolísáním a přeměnou hladin hormonů v těle. Něco podobného zažívají s rostoucím věkem i muži, ale s informacemi o tomto období života se nesetkáváme tak často jako je to při menopauze. Nepostihuje prý všechny muže, ale alespoň některé z příznaků může zpozorovat drtivá většina mužů, jejichž věk je vyšší než 45 let. V posledních letech tato věková hranice klesá a úbytek testosteronu byl zaznamená u mužů dokonce už v 30-tom roce života.
Během menopauzy, která je považována za přirozený jev a projde si jí opravdu každá žena, mohou ženy užívat hormonální přípravky na vyrovnání hladiny hormonů, většina z nich však toto období přežije bez pomoci léků. Muži mají možnost v případě andropauzy navštívit například urologické či sexuologické ambulance, kde jim bude poskytnuta adekvátní pomoc. Lékař na základě hladin hormonů z odebrané krve zjistí jak jste na tom s testosteronem a může vám předepsat hormonální léky, které vzniklý stav upraví. Pomohou například k navrácení chuti na sex či vyrovnání psychické pohody.
Příznaky andropauzy
Průvodními znaky mužského přechodu, které jsou způsobeny úbytkem testosteronu, jsou změny ve fyzické (bolesti svalů či kloubů, úbytek svalové hmoty a naopak zvýšení hmotnosti kvůli přibývajícímu tuku, zhoršená kondice), psychické (nervozita, náladovost) a sexuální (ztráta chuti na sex, potíže s potencí, erektilní dysfunkce, předčasné vyvrcholení nebo naopak problém s vyvrcholením) oblasti jakož i další příznaky, například únava, nadměrné pocení, problémy se soustředěním a spánkem, ztráta ochlupení a jiné. Tyto příznaky se přitom nedostaví všechny najednou, přicházejí postupně.
Jako období překonat bez problémů
Jedním z řešení je výše zmiňovaná návštěva lékaře, který vám doporučí a předepíše vhodné hormonální přípravky na vyrovnání hladiny hormonů a tím se většina příznaků andropauzy eliminuje. Kromě toho se doporučuje pravidelná pohybová aktivita (běh, silové cvičení s ohledem na vaše fyzické možnosti, plavání a jiné), relaxace (při klidové hudbě, dobré knize či tichá meditace v přírodě), omezení příjmu alkoholu a kouření, komunikace s lidmi (i když je to v tomto období těžké a muž v přechodu je spíše nevrlý a nemá chuť na komunikaci s lidmi, musí se naučit tyto pocity překonat a chodit do společnosti) či vyhledání nových zálib a koníčků. Důležitý je i přístup partnerky, která by si měla uvědomit, že muž prožívá stejně složité období jako ona prožívá respektive bude prožívat v průběhu menopauzy.
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě