• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Libido

Libido je přirozenou součástí každého muže a také ženy. Na jeho funkci mají vliv hormony a činnost hormonální soustavy. Je tedy zcela přirozené, že časem je sníženo, protože věkem klesá tvorba mužských a ženských hormonů. Existují však i jiné faktory, které ho mohou ovlivnit.

Na krátkodobý pokles libida ovlivňují například hádky s partnerem či partnerkou, případně, pokud máte jen špatný den. Tento stav sníženého libida je přechodný a není nutné se ihned obávat nejhoršího. Samotný problém nastává tehdy, když pociťujete dlouhodobý nezájem o sex.

Nejen pro muže, ale i pro ženu je toto téma velmi nepříjemná a možná i tak trochu neznámá. V následujících řádcích se dočtete, co je libido, jak funguje, jaké faktory ho ovlivňují. Dozvíte se také, jaké problémy jsou spojena s libidem a jak je možné vaše libido zvýšit či podpořit.

Co je libido

Libido můžeme charakterizovat například jako pud, vášeň, náklonnost, sexuální touhu či sexuální energii, která tvoří základ celé sexuality, přičemž je zaměřena na rozkoš. Také ho můžeme definovat jako příjemný pocit, který nám navodí sexuální vzrušení.

Je to přirozený pud a lze říci, že jde o několik vrozených reflexů, díky kterým lidé pociťují nejen touhu, ale i samotnou chuť či potřebu sexuálního styku. Libido závisí na hormonální činnosti, což znamená že na něj ovlivňují hormony. Cílem libida je zachování potomstva lidí.

Fungování libida

Fungování libida závisí na funkci hormonální činnosti. Čili je založeno na tom, jak v lidském organismu fungují mužské a ženské hormony.

Na funkci libida mají vliv tzv. gonadotropní hormony. Úkolem hormonů je stimulace pohlavních hormonů u žen i mužů. Funkce libida je následující:

  • Gonadotropní hormony se přesouvají do pohlavní soustavy, z kudy následně řídí vylučování pohlavních hormonů, ale také ovlivňují činnost pohlavních žláz.
  • Další hormon je Lutropin – luteotropín a stará se o řízení sekrece testosteronu, pečuje o vyvolání ovulace a umožňuje tvorbu žlutého tělíska.
  • Folitropin – folikulotropín má nastarosti řízení vaječníkových váčků, pečuje o udržení tvorby estrogenu (hormonu) a ještě stimuluje proces vzniku spermií, tzv. spermatogenezi.

Faktory a příčiny, které ovlivňují libido

Už jak jsme si vzpomínali, na funkci libida mají vliv nejen hormony, ale i činnost hormonální soustavy. Avšak kromě toho má na libido vliv i množství dalších faktorů a příčin, kterými jsou:

  • Problémy ve vztahu – pokud se ve vztahu vyskytují různé problémy, ať už v oblasti vztahů nebo i ty sexuální, v takovém případě bude problém i se sexuálním touhou
  • Psychické problémy – jedná se o různé druhy depresí nebo úzkosti, které mají vliv na mužské i ženské libido
  • Různá onemocnění – ty ovlivňují nejen na libido, ale i na celkové zdraví člověka. Mluvíme o onemocněních jako například srdečně-cévní onemocnění, problémy s pohlavní soustavou, problémy s vylučovací soustavou, cukrovka, ale i obezita či různé infekce
  • Vedlejší účinky užívaných léků – ať se jedná o ženy nebo muže, užívání některých léků má nepochybně velký vliv na sexuální touhu a chuť na sex, čímž je ovlivněna i samotná potence. Jedná se zejména o různé antidepresiva. Vpřípadě žen dokonce i hormonální antikoncepce má negativní vliv
  • Hladina pohlavních hormonů – u mužů se jedná o mužský hormon testosteron a u žen jde o dvojici hormonů estrogen a progesteron. Pokud je problém s hladinou těchto pohlavních hormonů, může to mít vliv na správnou funkci libida.
  • Nesprávná životospráva a nezdravý životní styl – na libido má vliv nesprávná životospráva, jako například konzumace množství mastných a nezdravých jídel, pravidelná nebo i nadměrná konzumace alkoholických nápojů, kouření, absence spánku (ponocování) a mnoho jiného. V případě mužského pohlaví to má navíc velký vliv na erekci, plodnost a potenci.
  • Věk – tento faktor je přirozený a nedá se ovlivnit. Je všeobecně známo, že s přibýváním let klesá produkce ženských i mužských pohlavních hormonů. Navíc, pokud se k tomu přidají některé z výše zmíněných chorob, je více než pravděpodobné, že důsledkem bude snížen sexuální apetit

Kromě zmíněných faktorů existují i ​​další, ale tyto jsou ty nejběžnější.

Problémy s libidem

Existuje několik problémů, které se spojují s libidem. Jsou jimi snížené libido, zvýšení libido a ztráta libida. Průběh u mužů a žen není totožný. Samotný průběh může proto odlišovat. Nyní se podíváme na konkrétní problémy:

  • Snížené mužské libido – snížení mužského libida se projevuje tak, že muž má snížený zájem o sexuální styk a nezájem o celkový pohlavní život. Čili muž postupně přestává mít zájem o fyzický i sexuální kontakt. Ze vztahu se vytratí běžné fyzické doteky a sex je jen mechanický
  • Snížené ženské libido – u žen se projevuje snížení libida důsledkem hormonálních změn. Projevuje se sníženým zájmem o sex, ale mohou se projevit například návaly horka, podrážděnost a nespavost či různé deprese. Snížení libida může mít za následek i změna v partnerském životě, jako například změna partnera
  • Zvýšené libido u mužů i žen – opak sníženého libida je zvýšené libido. Projevuje se tak, že muž nebo žena má neutuchající sexuální apetit. Tento stav není normální a ani zdravý. Důsledkem může být nesprávná rovnováha hormonů
  • Ztráta mužského libida – jestliže se u muže projevuje snížené libido a tento problém se neřeší, v takovém případě může dojít až k úplné ztrátě mužského libida. Projevuje se tak, že muže sex neuspokojuje a ztrácí sexuální fantazie. Co se týče fyzického kontaktu s partnerkou, ten je jen minimální nebo žádný.
  • Ztráta ženského libida – stejně jako v případě mužů, tak i u žen, pokud se neřeší problém sníženého libida, v takovém případě může dojít k úplné ztrátě libida. Projevuje se například vaginální suchostí nejen před sexuálním stykem, ale i během něj. Může nastat i stav, kdy žena nebude schopna vůbec dosáhnout orgasmu

 

Pociťujete nějaké příznaky či projevy, které mohou signalizovat problémy či poruchy s libidem? V takovém případě neváhejte a tento stav řešte, aby tak banální problémy nepřerostly do něco horšího, případně až do úplné ztráty libida.

 

Jak zlepšit a podpořit libido?

Na začátku je velmi důležité zjistit, zda daný problém s libidem, není důsledkem nějaké nemoci. Jedná se například o srdečně-cévní onemocnění, problémy s pohlavní soustavou, problémy s vylučovací soustavou. Například vysoký krevní tlak či cholesterol, cukrovka, ale i obezita či různé infekce. Pokud není problém s libidem způsobený zmíněnými chorobami, je nutné tento problém řešit.

V dnešní době existuje hned několik možností, jak zlepšit a podpořit mužské či ženské libido. Za velmi účinný a ne zdraví ohrožující způsob je podpora libida za pomoci výživových doplňků, které jsou určeny přímo na libido nebo na erekci či sexuální apetit.

Mezi nejpoužívanější a skutečně efektivní výživové doplňky pro zvýšení libida a zlepšení erekce patří eJoy. Je to populární výživový doplněk, který má čistě přírodní složení. Pravidelným užíváním tohoto přírodního „zázraku“ si kromě zmíněných účinků prodloužíte i dobu pohlavního styku a podpoříte zdraví své prostaty. Velkým pozitivem je, že je dostupný bez lékařského předpisu.

Kromě zmíněných výživových doplňků existují i ​​jiné způsoby, které přirozenou cestou zlepší a podpoří libido. Na co je dobré se konkrétně zaměřit, abyste dosáhli zvýšení a podporu libida? Zde jsou možnosti:

  • Životní styl – Pravidelně kouříte, holdujete alkoholu a máte nedostatek spánku? Změňte to, pokud máte problémy se svým libidem. Snažte se méně stresovat, více odpočívejte a dopřejte si i dostatečně dlouhý spánek
  • Zdravá strava – velmi důležitým a účinným krokem nejen k podpoře libida, ale i zdraví samotnému je vyvážená a pestrá strava. Omezte nezdravé a mastné jídla. Do svého jídelníčku zařaďte více zdravých potravin – čerstvého ovoce a zeleniny
  • Problémy ve vztahu – pokud máte ve svém vztahu problémy, ať už jsou to vztahové nebo sexuální problémy, v takovém případě se doporučuje navštívit odborného lékaře
  • Pravidelné užívání některých druhů léků – jestliže pravidelně užíváte léky, který by mohly ovlivnit vaši sexuální touhu, zkuste tyto léky vysadit (důležité však je poradit se se svým lékařem)
  • Vysazení antikoncepce – jestliže žena užívá antikoncepci, ta může mít negativní vliv na libido. V tomto případě se doporučuje antikoncepci vysadit a najít jiný způsob ochrany před nechtěným početím
  • Akupunktura – v některých případech je velmi prospěšné podstoupit akupunkturu. Ta vám určitě neuškodí, pouze pokud zlepší vaše celkové zdraví
  • Vyvarujte se stereotypu v sexuálním životě – osvěžte svůj sexuální život o nové způsoby sexuálního styku

Možná ani nevíte, že mnohé potraviny, které konzumujete každý den jsou prospěšné pro vaše libido. Proto neváhejte a snažte se zvýšit podíl potravin ve vašem jídelníčku, které povzbudí libido.

Jsou to například potraviny jako ústřice, ryby, krevety, vejce, celer, čokoláda, avokádo, ale také koření jako pepř, vanilka, skořice, rozmarýn, koriandr, chilli a mnohé jiné. Z ovoce jsou velmi prospěšné například jahody, banány a meloun. A sem tam si dopřejte za sklenici kvalitního vína, ne však více, abyste si více neuškodili, než pomohli.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě