• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Pohlavní soustava ženy, její orgány, jak funguje a jak podpořit její zdraví?

pohlavní soustava ženy

Pohlavní soustava ženy, neboli reprodukční systém, je soustava orgánů zodpovědných za funkci rozmnožování, v tomto případě uvolnění vajíčka, jeho oplodnění a vývoji plodu až do porodu. Jedná se o komplikovaný systém, který je řízen hormony

K tomu, aby pohlavní soustava splňovala všechny své úkoly, je důležité podporovat její zdraví a tedy i funkce. Její činnosti jsou v průběhu života ovlivňovány různými faktory, pozitivními i negativními. Jak pohlavní soustava funguje, z čeho se skládá, které faktory jsou rizikové, jaká onemocnění ji mohou postihnout a jak ji nejlépe podpořit?

Pohlavní soustava u ženy a jaké jsou její funkce

U ženy má pohlavní soustava má dvě základní funkce a to tvorbu pohlavních hormonů a tvorbu pohlavních buněk, neboli vajíček. V tom prvním případě je sekundární funkcí i vliv na libido, v tom druhém jde o přímý vliv na ženskou plodnost.

Reprodukční soustavu tvoří skupina orgánů, jejichž funkcí je rozmnožování a později zdravý vývoj plodu. Hlavní je produkce vajíček ve vaječnících, jejich oplodnění spermiemi ve vejcovodech a následně vývoj plodu v děloze až do jeho porodu.

Pohlavní systém u ženy dokáže vytvořit ideální prostředí pro oplodnění a celkový nitroděložní vývoj plodu. Ženy se totiž rodí s poměrně vysokým množstvím zdravě oplodnitelných vajíček, která jsou zralá k oplodnění po nástupu puberty. Teprve v tomto období a po prvním menstruačním krvácení je žena plně schopna plodnosti.

Zároveň platí, že pohlavní soustava žen je během vývoje plodu vystavena vyššímu tlaku spojenému s její funkčností či stavem jednotlivých orgánů. To je také důvod, proč stav pohlavní soustavy ovlivňuje vývoj plodu a také průběh těhotenství.

Aby mohly být funkce plodnosti a vlivu na pohlavní hormony naplněny, musíte udržovat pohlavní systém a jeho součásti ve 100% zdravotním stavu a kondici. Zatímco sexuální život do velké míry ovlivňují zejména její zevní části, především pochva, pohlavní rovnováhu a plodnost ovlivňují ty vnitřní, zejména vaječníky s dělohou.

Stavba pohlavní soustavy a její části a orgány

Stejně jako u mužů i u žen má reprodukční systém několik orgánů. Každý z nich má odlišnou funkci a je důležitý v jiné fázi reprodukčního cyklu, stejně tak platí, že zatímco některý orgán více ovlivňuje libido, jiný je zase důležitý pro plodnost.

Pohlavní ústrojí ženy má tyto orgány a části:

Vaječníky: První částí jsou vaječníky, které jsou orgánem, ve kterém dochází k výrobě a zrání vajíček. Tento orgán má dva páry, po každé straně dělohy nachází jeden pár vaječníku. Jejich funkcí je také produkce ženských pohlavních hormonů, zvláště pokud jde o estrogen. Každý vaječník má dvě části, které jsou uloženy v malé pánvi.

Vajíčkovody: Jedná se o úzké trubice, které jsou přímo propojeny s horní částí dělohy a slouží jako cesta pro vajíčka z vaječníků do dělohy. Jsou také místem, kde dochází k oplodnění vajíčka spermiemi muže po pohlavním styku. Vajíčkově jsou dlouhé přibližně 13 centimetrů a z anatomického pohledu mají nálevkovitý tvar.

Děloha: Z hlediska plodnosti je nejdůležitější děloha. Má hruškovitý tvar a nachází se na dně pánve. Dochází v ní k uhnízdění oplodněného vajíčka a k vývoji plodu. Děložní stěna je tvořena 3 vrstvami a to vnitřní, střední, vnější. Její vnitřní sliznice prochází neustálou obnovou a to i vlivem menstruačního cyklu.

Pochva: Vagína je nejvíce viditelnou částí a pro sexuální život nejdůležitější. Nachází se mezi konečníkem a močovým měchýřem, má délku 8 až 12 centimetrů, její průměr i velikost jsou individuální. Vnější součástí pochvy jsou velké a malé pysky kolem jejího vchodu, na bocích jsou vestibulární žlázy a nahoře jsou Venušin pahorek a klitoris.

Klitoris: Součástí pochvy v její vnější oblasti a nad stydkými pysky se nachází klitoris. Jedná se o malý orgán ve velikosti hrášku, který je připodobňován mužskému penisu a to z důvodu, že během vzrušení u ženy se prokrví, zvětší a ztvrdne. Klitoris je bohatě inervován a jeho stimulací dochází k sexuálnímu vzrušení a poté orgasmu.

Bod G: Vnitřní součástí pochvy je bod G, který se nachází zhruba v její první třetině a na horní straně. Nejde ani tak o samostatný orgán, jako o místo, kde je vnitřní sliznice odlišena drsnější texturou povrchu. Toto místo je bohatě inervováno a jeho masáží či tlakem lze navodit i v tomto případě vzrušení a vyvrcholení.

Jaké příznaky, problémy a onemocnění ji postihují?

Pohlavní soustava je vlivem věku i některých dalších faktorů náchylná na různé druhy onemocnění či poruch, které mohou ovlivnit plodnost, libido i orgasmus. Mohou s ní souviset i některé příznaky a problémy zhoršující kvalitu sexuálního života.

Mezi její nejčastější problémy a příznaky patří:

  • endometrióza, což je onemocnění, které negativně ovlivňuje děložní činnosti a projevuje se bolestí břicha, křížů, pánve a neplodností
  • zánětlivá onemocnění a infekce se také vyskytují také a obvykle se jedná o bakteriální nebo kvasinkové infekce pochvy přenosné zejména pohlavním stykem
  • dalším velmi častým problémem u žen bývají cysty a nádory, které se vyskytují hlavně v oblasti vaječníků, vejcovodů a na děloze
  • neprůchodnost vaječníků a vejcovodů je vážný stav, kdy není možný přenos vajíčka do dělohy, mohou za tím být polypy, infekce i nádory
  • z pohledu sexuálního zdraví je riziková frigidita, která se projevuje nechutí na sex, nízkým libidem nebo až averzí k fyziologickému kontaktu
  • problémem je i anorgasmie, kdy žena není schopna dosáhnout orgasmu, ještě větším vaginismus, čili permanentní stažení svalů pochvy

Ženská pohlavní soustava je velmi citlivý systém na všechny vnitřně i externí faktory. Několik problémů a příznaky zmiňované výše mohou být pouze krátkodobé, například vlivem dočasného oslabení imunity. Na druhou stranu, při jejich opakovaném, dlouhodobém a více intenzivním výskytu neotálejte s prohlídkou a vyšetřením u gynekologa.

Jak přirozeně podpořit zdraví a fungování?

Nejen výše zmíněné problémy a potíže jsou důvodem, proč je třeba fungování, zdraví a stav pohlavní soustavy podporovat. Ideální už jako součást prevence.

Zdraví a fungování pohlavní soustavy podpoříte:

Zdravá výživa: Mikroflóru v pochvě i celkově pohlavní soustavu můžete velmi dobře podpořit s vyváženým, pestrým a rozmanitým jídelníčkem. Předcházejte nadměrnému příjmu nezdravých cukrů, tuků, umělých barviv a pozor i na příliš kyselé potraviny. Naopak, jezte sóju, luštěniny, mořské plody, ryby, ořechy a semínka.

Aktivní pohyb a Kegelovy cviky: Pro lepší prokrvení pohlavní soustavy je důležitý pohyb, ať už ve formě nějaké cílené aktivity nebo sportovní činnosti. Zároveň se takto vyplaví adrenalin a sníží kortizol, který působí proti hladině pohlavních hormonů. Pro podporu poševního svalstva zase doporučujeme jednou za den cvičit Kegelovy cviky.

Kvalitní spánek: Dlouhé probdělé noci a nepravidelný spánkový režim negativně ovlivňují zdraví pohlavní soustavy. Při nekvalitním spánku a nedostatečném odpočinku se z těla vyplavuje zmiňovaný hormon kortizol, který zvyšuje stres a to zase snižuje hladinu estrogenu. Výsledek? Snížení libida, sexuálního apetitu a tedy i chuti na sex.

Omezení zlozvyky i léky: Kouření ovlivňuje výrazně negativně zdraví pohlavní soustavy. Cigarety obsahují toxické látky, které mohou poškodit vaječníky a dělohu, zároveň platí, že alkohol zhoršuje prokrvení reprodukčního systému. Pozor i na některé léky, například antidepresiva, léky na krevní tlak či ředění krve.

Používání ochrany při sexu: Ochrana během pohlavního styku je mimořádně důležitá pro prevenci pohlavních onemocnění, například pokud jde o HPV. Nechráněným stykem se však můžete nakazit i různými bakteriálními či kvasinkovými infekcemi, které později přejdou do zánětů týkajících se močové soustavy, vaječníků i vejcovodů.

Zvýšení příjmu vápníku a hořčíku: Vápník má pozitivní účinky při projevech menstruace, fyzickém vyčerpání, častých depresích i poruchách chuti. Hořčík zmírňuje bolesti hlavy, závratě a redukuje hladinu cukru v krvi. Kromě toho výrazně podporují prokrvení pohlavní soustavy a pozitivně ovlivňují hladinu hormonů.

Užívání ženských bylin: Existuje mnoho druhů rostlin, které výrazně podporují celkové zdraví pohlavní soustavy i produkci důležitých ženských hormonů, což se projeví na libide či plodnosti. Damiána, Hloh, Maca nebo Ashwagandha, všechny tyto byliny jsou ověřeny lety a ženy je používají v různých formách, včetně čajů a kapek.

Doplňky výživy: Výživové doplňky, jejichž složení sestává z bylinných extraktů, vitamínů, minerálů či mastných kyselin, jsou stále populárnější. Jsou dostupné bez vyšetření a receptu, podporují pohlavní zdraví i sexuální život, umíte je užívat každý den a dlouhodobě i několik měsíců a jsou bez vedlejších účinků!

Nejčastější dotazy o ženské pohlavní soustavě

Ženy se na rozdíl od mužů zajímají o své pohlavní orgány častěji. Vidět to i na internetových fórech, v diskusích a komentářích, kde kladou otázky.

Mezi témata, která ženy řeší v této oblasti, patří:

Jak mohou hormony ovlivnit sexuální život ženy?

Ženské hormony ovlivňují funkčnost pohlavní soustavy i sexuální chování. Jejich hladina během měsíce kolísá a to iv závislosti na menstruačním cyklu. Jde zejména o hormony estrogen a progesteron, které mají vliv na sexuální touhu a libido. U žen ve věku nad 40 let a v přechodu zasahují i do průběhu a příznaků menaopauzy.

Jakými chorobami může často pohlavní soustava trpět?

Velmi často se u žen vyskytují zánětlivá onemocnění nebo infekce, nejčastěji mají původ v bakteriích nebo kvasinkách. Také se objevují různé cysty či nádory, které se tvoří zejména na vaječnících nebo v děloze. Pokud jde o sexuální život, stále častějším problémem se stává frigidita, která souvisí s poklesem hormonů a chuti na sex.

Co způsobuje neplodnost a jaké jsou její příčiny vzniku?

Za neplodnost žen mohou nejčastěji problémy vaječníků a vejcovodů, konkrétně jejich neprůchodnost a snížení jejich funkce. Způsobit ji mohou také vrozené a fyziologické poruchy. Neschopnost otěhotnět mohou zapříčiňovat i některé druhy léků a běžný je i stav, kdy je žena neplodná několik měsíců po užívání antikoncepce.

V jakém životním období je největší šance otěhotnět?

Plodnost žen závisí na mnoha faktorech, nejdůležitějším je ale faktor týkající se věku. Obecně platí, že ženy jsou nejvíce plodné do 30. roku života a následně po tomto věku začne jejich plodnost pozvolně klesat. Plodné období žen končí přibližně v 50. roce života, kdy se ztrácí menstruační krvácení související s uhnízděním vajíčka.

Je možné změnou životního stylu podpořit její funkce?

Pohlavní soustavu žen lze výrazně podpořit vyváženou či pestrou stravou, pravidelným a aktivním pohybem, kvalitním spánkem, omezením stresu, alkoholu, kouření a některých léků a cíleným dodáváním důležitých látek. Tyto faktory mají vliv na zdraví a stav pohlavní soustavy a na hladinu pohlavních hormonů.

Jak fungují přírodní doplňky a jaké mají účinky v praxi

Přírodní doplňky jsou velmi dobrým způsobem, jak podpořit zdraví i funkce pohlavní soustavy. V tomto případě jde o maximální sílu a účinky 100% přírodních látek, které jsou pro tělo přirozené, především pokud jde o léty ověřené léčivé byliny.

Mezi oblasti, které podporují, patří zejména tyto:

  • účinně podporují normální produkci ženských hormonů, udržují jejich rovnováhu a pomáhají celkově zlepšit všechny hormonální činnosti
  • jedinečné složení bylin pomáhá zmírňovat menstruační bolesti, křeče, premenstruační syndrom a zlepšuje cyklus menstruace
  • kombinace zdraví prospěšných látek obnovuje sexuální touhu, dodává sexuální energii, zlepšuje vitalitu a zintenzivňuje potěšení ze sexu
  • přírodní látky pomáhají i při období klimakteria nebo menopauzy, přičemž výrazně zmírňují návaly horka, změny nálady a také na nespavost

Jejich účinky jsou často zaměřeny i na zdraví, pokožky vlasů, nehtů a pleti. Hlavním principem fungování přírodních doplňků je jejich pravidelné a dlouhodobé užívání. Obvykle se jedná o volně dostupné produkty, které lze zakoupit i bez potřeby lékařského receptu nebo vyšetření. Při dobrém a kvalitním výběru vám mohou pomoci.

eJoy® Femina speciálně pro ženy a na podporu pohlavního zdraví

Pokud je řeč o kvalitním výběru těchto volně dostupných doplňků, k těm nejkvalitnějším na trhu patří značka eJoy® a speciálně pro ženy její tabletky Femina.

Přípravek má pro zdraví pohlavní soustavy a podporu funkcí komplexní a dlouhodobě pozitivní účinky. Ty jsou 100% přirozené, podobně jako složení, kde jsou zastoupeny Maca, Tribulus, Ashwagandha, Damiána, zinek a vitaminy C, B6 a E.

Pokud jde o působení eJoy® Femina, to je komplexní:

  • bylinky pomáhají zmírnit negativní projevy menopauzy
  • účinně podporují i produkci, hladinu a rovnováhu hormonů
  • všechny látky také zvyšují sexuální apetit energii a vitalitu
  • přípravek pomáhá také ke zmírnění příznaků menopauzy a PMS
  • viditelný je i vliv na zmírnění stresu a nervového napětí
  • vitamíny a minerály pomáhají i na vlasy, nehty a pleť

Všechny tyto účinky, které doplněk nabízí, jsou viditelné v praxi při dlouhodobém a pravidelném užívání. Přípravek prošel všemi laboratorními testy a byl úspěšně certifikován Úřadem veřejného zdravotnictví ČR. Díky jeho čistě přírodnímu složení nemusíte mít obavy z žádných negativních vedlejších účinků a vážných kontraindikací.

eJoy® Femina je dostupný bez nutnosti navštívit lékaře a absolvovat nějaké vyšetření, nemusíte mít ani recept. Značka jej nabízí v poměrně širokém výběru velikostí balení a pokud byste ho chtěli zkusit, vše se dozvíte na oficiální webstránce.

ejoy femina

ejoy femina

Jaké jsou zkušenosti žen se zdravím a podporou pohlavní soustavy

Většina žen se už alespoň jednou ve svém životě setkala s různými obtížemi, které mají spojitost se zdravím pohlavního ústrojí nebo jeho částí.

Jednoznačně nejčastěji jsou infekční a zánětlivé problémy, které se týkají nejprve močových cest, pak močového měchýře a později přejdou i do oblasti vaječníků a vejcovodů. Bez ohledu na věk vám mohou výrazně znepříjemnit každodenní život a v případě, pokud je nebudete řešit, i vážnější komplikace až s ohrožením plodnosti.

Podpořit zdraví pohlavní soustavy je proto důležité již předem, v rámci prevence a ideální dlouhodobě jako součást běžného života. Dopřejte proto tělu zdravé potraviny, pravidelný pohyb, kvalitní spánek a pozor i na alkohol, cigarety a rizikové faktory.

Velmi důležitou součástí pro zlepšení a udržení zdraví pohlavní soustavy a jejích funkcí jsou i bylinky, vitamíny a minerály. Ty můžete využívat v podobě potravin, čajů nebo v jiné přirozené formě, ale díky moderní vědě i v podobě hotových doplňků výživy. Z těch, které jsou na trhu dostupné volně bez receptu, vyčnívá eJoy® Femina.

Složením i působením jde o 100% přírodní produkt, který kombinuje ověřené bylinné extrakty se zinkem a důležitými vitamíny. Výsledkem účinků je podpora libida, zdravého průběhu menstruace au žen ve středním věku i menopauzy.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě