• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Trichomoniáza

sexuální přenosné nemoci

Trichomoniáza je onemocnění spojované nejčastěji se ženami, ale může se objevit iu mužů. Jedná se o zánětlivé onemocnění parazitárního původu, původcem je Trichomonas vaginalis, nazývaný také bičíkovec poševní. Ten způsobuje infekci v pochvě.

Kromě toho může být příčinou zánětu v močové trubici, což je zase častý případ mužů. Zhruba v polovině případů probíhá infekce bez příznaků a ačkoli nemá infekce žádné závažné následky, není třeba podcenit její léčbu. V případě žen může být rizikem pro pozdější vznik rakoviny děložního hrdla, léčba infekce je přes antibiotika.

Trichomoniáza u mužů a u žen

Trichomoniáza patří mezi nejčastější zánětlivé a infekce onemocnění pochvy u žen. U mužů je méně častá, pokud nastane, způsobí zánět v urogenitálním traktu.

Původcem je již zmiňovaný parazit Trichomonas vaginalis, který přežívá v těle výhradně v pochvě nebo močové trubici, ve vnějším prostředí umí přežít v ejakulátu nebo dokonce i termální vodě. V těchto případech externího prostředí ale mají bičíkovce životnost jen pár hodin. Nejčastějším přenosem je nechráněný pohlavní styk.

Co se týče nejdůležitějších údajů, je třeba vědět také:

  • infekce trichomoniázou není nebezpečná, v minulosti se dokonce mnoho lidí mylně domnívalo, že bičíkovce jsou přirozenou součástí pochvy
  • ačkoli nemá zánět žádné vážnější komplikace, jeho opakování může narušit imunitu sliznice a zvýšit riziko vzniku jiných infekcí, například AIDS
  • léčba spočívá v jednorázovém podání antibiotika ve větší dávce, pro úspěch v léčbě je nezbytností přeléčení všech sexuálních partnerů

Nejčastější onemocnění postihuje ženy ve věku do 35 let, zajímavostí je, že pokud se nakazí muž, téměř vždy má trichomoniáza asymptotický průběh. Podle některých statistik se odhaduje, že až 20 % žen v reprodukčním věku se s ní setká.

Pokud jde o specifickou situaci žen v těhotenství, jde o riziko z pohledu možnosti předčasného porodu. Děti, které se narodí ženám s trichomoniázou, mají obvykle nižší porodní hmotnost. U mužů je riziko v tom, že infekce se může dostat přes močovou trubku dále do prostaty, v tomto případě hrozí vyšší riziko nádorového onemocnění.

Příznaky a projevy trichomoniázy

Typickým projevem trichomoniázy je výtok z pochvy, často se zápachem. Některé symptomy se liší podle toho, zda má onemocnění akutní nebo chronickou formu.

Zde jsou nejčastější příznaky, které jsou u mužů a žen:

Výtok z pochvy: Nejvíce charakteristickým příznakem trichomoniázy je výtok z pochvy. Tento výtok má žlutobílou nebo žlutozelenou barvu, je řídký a bývá zpěněn. Je hnisavý, čemuž odpovídá i jeho konzistence, typicky objemnější a také zásaditý.

Zapáchající výtok: Charakteristickým rysem poševního výtoku je jeho zápach. Ten bývá cítit po rybách a je mírně nasládlý. Intenzita zápachu z pochvy závisí i na intenzitě zánětu na její sliznici, u některých žen může být zápach silnější, u jiných slabší.

Výtok z močové trubice: U mužů se může v případě symptomatické formy infekce objevit také výtok, avšak z močové trubice. Tento výtok má bělavou barvu a na rozdíl od výtoku z pochvy je o něco hustší, dá se popsat i jako mléčný.

Potíže při močení: Jak u žen, tak u mužů, se vyskytují potíže s močením. Nejčastěji jde o časté nutkání na močení a častější močení jako takové, doprovázené bývá i bolestmi a svěděním či pocitem pálení při močení.

Projevy na penisu: Ke specifickým příznakům trichomoniázy u mužů patří symptomy, které jsou patrné na penisu. Dochází k podráždění a zarudnutí předkožky a celkem na žaludu, kde se infekce dostane sestupnou cestou z močové trouby.

Příznaky v pochvě: ženy mohou postihnout bolesti a další projevy týkající se pochvy. Kromě bolestivosti jde o svědění nebo pocit pálení vagíny a okolí močové trubice. V případě vážnější infekce se dostaví i zarudnutí a zduření pochvy.

Bolesti mimo močení: Kromě bolesti během močení se mohou objevit i obecné bolesti a to zejména u žen. V jejich případě jde o bolest v podbřišku obecně nebo o bolest během pohlavního styku, u mužů se zase objevují bolesti během styku.

Ostatní symptomy: U žen sem patří otoky třísel a v případě rozšíření infekce dále intenzivnější bolesti v oblasti vnitřních pohlavních orgánů. Totéž se objevuje iu mužů, zvláště pokud dojde k chronické infekci prostaty.

Přenos,  inkubační doba a průběh

Pokud jde o inkubační dobu, tedy období do projevení prvotních příznaků, standardně se jedná o období od 3 do 30 dnů, pokud jde o symptomatickou formu.

Velké množství zánětů a infekcí však probíhá bez jakýchkoli projevů navenek, nebo jsou tyto projevy natolik slabé, že je nepostřehnete. V případě, že se infekce dostane až do chronické formy, může u mužů postihnout prostatu a způsobit v ní nádorové onemocnění, nebo u žen zase děložní hrdlo, kde zvyšuje riziko pro rakovinu.

Přenos bičíkovce a tedy i trichomoniázy může být:

  • pohlavním stykem bez použití bariérové ​​ochrany, neboli bez kondomu, neboť právě přes ejakulát nebo přes poševní sekret se může parazit šířit
  • prostřednictvím předmětů, čili přímým kontaktem, v tomto případě může jít o ručníky, osušky, spodní prádlo nebo erotické hračky
  • vzácný, ale stále možný, je i přenos prostřednictvím termální vody nebo přes moč, ale v tomto případě vydrží bičíkovec naživu jen pár hodin

Rizikem je zejména příliš častý sexuální styk s náhodnými partnery bez použití jakékoli ochrany. Aby bylo možné potvrdit infekci, provádí se výtěr z močové trubice u mužů nebo vyšetření poševního výtoku u žen, případně cytologie.

Nejčastějším vstupem infekce je pochva nebo pohlavní úd a to při přímém kontaktu se sliznicí genitálií u nakaženého partnera. Kontaktní přenos, tedy dotykem s předměty, které používal nakažený člověk, je sice možný, ale velmi vzácný. Neléčená infekce může přispívat k neplodnosti, ale není to tak vážné, jako u jiných nemocí.

Toto je stručně popsaný průběh trichomoniázy:

  • vstupní branou pro infekci standardně bývá močová trubice nebo sliznice pochvy, sem se bičíkovec dostane přes ejakulát nebo poševní tekutinu
  • dochází k zánětu močové trubice nebo sliznice pochvy, u mužů má ve většině průběh bez příznaků, u žen jde o zapáchající výtok
  • pokud se neléčí, trichomoniáza postupuje dále do močového a reprodukčního systému, u mužů i do prostaty a přechází do chronické podoby

Odpovědi na otázky z internetových fór a diskusí

Zajímají vás detaily některých projevů onemocnění? Chtěli byste vědět, jaké jsou odlišnosti mezi muži a ženami? Podobných otázek jsou plná online fóra.

Zde jsou dotazy, které jsou v internetových diskusích:

Kolik případů trichomoniázy je asymptotických?

Poměrně mnoho, mnohem více, než v případě většiny jiných známých onemocnění přenosných pohlavní cestou. U mužů může být bez příznaků až 70 % infekcí, v případě žen je toto číslo nižší, kolem 40 %. Množství zánětů je s mírným průběhem.

Které komplikace může způsobit chronická forma?

V případě, že onemocnění přejde až do chronického stadia, dochází k útlumu příznaků, ale infekce se šíří dál. Nejčastěji postihuje další nadvarlata a prostatu u mužů a hrdlo dělohy u žen. U žen může také zvýšit riziko infekce kvasinek.

Je možné řešit infekci i doma pomocí výplachů?

Ne, nakolik jde o parazitickou infekci, která proniká i do vnitřních částí urogenitální soustavy. Jakýkoliv výplach může ještě více poškodit nebo podráždit sliznici pochvy, takže jediným způsobem léčby je ta u lékaře s antibiotiky.

Může se během léčby trichomoniázy konzumovat alkohol?

Ne a to z dvou důvodů. Prvním je, že alkohol nepříznivě působí na imunitu, ať už na imunitu obecně i na slizniční imunitu pochvy. Druhým, důležitějším důvodem, je fakt, že antibiotika podávaná během léčby nejsou snášenlivá s alkoholem.

Léčba trichomoniázy doma iu lékaře

Léčba trichomoniázy je nenáročná, ale komplexní a není třeba zanedbat ani jeden krok. To se týká i přeléčení partnera, od kterého by hrozila opětovná infekce.

Součástí léčby jsou následující oblasti a metody:

Antibiotická léčba

Přestože je za trichomoniázou bičíkovec Trichomonas vaginalis, k léčbě se používají prostředky proti bakteriím, neboli antibiotika. Nejčastěji se využívají jednorázové větší dávky antibiotik ornidazol, metronidazol a nifurate, které jsou na předpis a mají účinnost až 95%. Kromě perorálních forem lze použít i vaginální tablety.

Léčba partnera

Tak, jak se antibioticky léčí trichomoniáza u postiženého muže či ženy, je nezbytné přeléčení iu jeho partnera. Nejprve je třeba potvrdit onemocnění a to výtěrem z močové trubice nebo pochvy a zjištěním přítomnosti bičíkovce v odebrané vzorku. Následně dochází k přeléčení infekce antibioticky spolu s postiženým partnerem.

Režimová opatření

Co se týká všeobecných režimových opatření, během léčby podpořte imunitu a to podáváním doplňků výživy s obsahem vitaminu C. Přizpůsobit je třeba i jídelníček, vyhýbat byste se měli kyselým jídlům a nápojům, omezit třeba i konzumaci alkoholu. Zlepšit je třeba intimní hygienu a během léčení se vyhýbat pohlavnímu styku.

Kontrola

Obnovit původní režim a pohlavní život lze až po úplném přeléčení infekce. To nastane tehdy, pokud kontrolní stěry z poševního výtoku nebo močové trubice prokáží negativitu na přítomnost bičíkovce Trichomonas vaginalis. Kontrolní stěr by se měl provést 2 týdny po ukončení léčby antibiotiky, sledovat je třeba i příznaky.

💡Prevence a jak podpořit zdravý sexuální život

Tak jako i v případě jiných sexuálně přenosných onemocnění, i v tomto případě je nejlepší prevencí používání kondomů, neboli bariérové ​​antikoncepce.

Vyvarovat se třeba i nechráněného pohlavního styku s náhodnými známostmi a to platí jak pro muže, tak pro ženy. Důležité je také podporovat zdravé fungování imunity, která zlepšuje odolnost organizmu. Dbát je třeba i celkově na sexuální zdraví.

Speciálně doporučuji podpůrné přípravky mužům:

  • tyto jsou určeny pro komplexní podporu sexuálního zdraví
  • mají vliv i na výkonnost mužů, zejména pokud jde o potenci
  • kromě erekce mohou podporovat také plodnost a sexuální apetit
  • jsou dostupné bez vyšetření u lékaře nebo bez předpisu
  • jejich užívání je snadné, mají formu tablet nebo kapslí
  • dávkování může být každý den i dlouhodobě více měsíců

 

Osobně jsem zkusil několik značek takových preparátů, přičemž všechny byly založeny na přírodním složení. Jejich účinky se lišily podle konkrétního typu, ale dodnes jsem zůstal věrný už jen jediné značce a to eJoy®, která je na našem trhu od roku 2016.

Čím jsi mě tento výrobce získal? Zejména tradicí, ověřeným složením s důrazem na afrodiziaka a aminokyseliny, ale také možností flexibilního užívání. Navíc, nějaký ten rok má výrobce v nabídce i nový produkt eJoy® LONG se zaměřením na prodloužení výkonu v posteli. Chcete-li podpořit sexuální zdraví, toto je správná cesta!

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě