Jak funguje antikoncepce pro ženy a pro muže a která je bez předpisu a receptu od lékaře
Nedílnou součástí dnešního sexuálního života většiny mužů i žen je antikoncepce. Její historie je stará jako lidstvo samo, zejména pokud jde o bariérové typy antikoncepce pro muže. Přestože 100% antikoncepcí je jen absolutní sexuální abstinence, díky pokroku vědy dnes existuje řada možností, jak zabránit nechtěnému otěhotnění.
Typy antikoncepce pro muže
V případě mužů je dominantním typem antikoncepce bariérová mechanická antikoncepce. Přestože v zahraničí se již pracuje i na hormonální antikoncepci pro muže, vývoj zatím není dostatečně vpředu. Do klasické antikoncepce také nepočítáme trvalou sterilizaci.
Mužská antikoncepce tak má podobu hlavně prezervativů, které brání průniku ejakulátu se spermiemi do pochvy během pohlavního styku. Aby byla antikoncepce účinná, musí být kondom správně nasazen během celého styku, což předpokládá i kvalitní erekci. Antikoncepce je ochranou i proti některým sexuálně přenosným pohlavním nemocem.
Pokud jde o kondomy a prezervativy, jejich nabídka je dost široká:
- standardní kondomy mohou být lubrikované i nelubrikované, v druhém případě jsou určeny pro muže, u nichž vyvolávají klasické lubrikanty alergie
- najít můžete i speciální kondomy s obsahem látek se znecitlivujícím účinkem, tyto pomáhají mužům, kteří mají problém s předčasnou ejakulací
- pro zvýšení vzrušení během milování existují i různé hřejivé nebo chladivé kondomy, stejně i kondomy s vroubky pro lepší zážitek pro ženu
- výrobci pamatují i na muže s velkým nebo naopak malým penisem, ale i na ženy, co hledají potěšení při orálním sexu s různými příchutěmi a aromaty
Typy antikoncepce pro ženy
Pokud jde o ženskou antikoncepci, zde se využívají nejvíce principy působení na hormony a ovulační cyklus. Bariérová antikoncepce, čili ženské kondomy a prezervativy, sice už existuje, ale není natolik populární, zejména pro složitější aplikaci do pochvy.
Toto je 5 typů nejčastěji využívané ženské antikoncepce:
Hormonální pilulky: Nejčastější ženskou hormonální antikoncepcí jsou antikoncepční pilulky. Ty se užívají po dobu 3 týdnů každý den ve stejnou dobu a obsahují buď dva druhy hormonů, nebo jen jeden, což umožňuje použití iu žen z rizikových skupin.
Hormonální náplasti, injekce a implantáty: Působení hormonů na ženskou ovulaci a tedy zabránění otěhotnění může být nejen v perorální formě, ale iv jiných způsobech aplikace. Běžné jsou náplasti a injekce, případně dlouhodobější forma implantátů.
Nitroděložní tělíska: Jednou z nejnovějších antikoncepčních metod jsou speciální nitroděložní tělíska. Tyto tělíska mohou i nemusí obsahovat hormony podle jejich typu, jde však o dlouhodobý typ antikoncepce zabraňující uhnízdění vajíček.
Vaginální krémy a gely: Specifickým dočasným typem antikoncepce, která se aplikuje lokálně do pochvy jsou vaginální krémy a gely. Ty obsahují látky snižující pohyblivost a životaschopnost spermií, čímž sníží schopnost spermií k oplodnění vajíčka.
Tabletky „po“: Zatímco všechny výše zmíněné typy antikoncepce se užívají před pohlavním stykem, postkoitální se užívá po něm. Má podobu tabletky, která se může užít nejpozději do 72 hodin od nechráněného styku, čím dříve se tak stane, tím je úspěšnost vyšší.
Která antikoncepce je nejlepší prodejní a dostupná
Pokud jde o co nejjednodušší dostupnost, prim hraje jednoznačně antikoncepce pro muže v podobě prezervativů. Zde máte na výběr více druhů, dokonce i speciální prezervativy se spermicidním účinkem, které ještě více snižují riziko náhodného otěhotnění. Plusem je, že muži mohou sáhnout i po těch, které působí proti předčasné ejakulaci.
Co se týče žen, i v jejich případě již existují tzv. ženské kondomy, které se také dají koupit bez receptu od lékaře, avšak jejich výběr je už o něco skromnější. Volně se dají koupit i různé vaginální krémy a gely, které mají spermicidní účinek a aplikují se přímo do pochvy.
Specifickým typem je postkoitální antikoncepce v podobě tablet, které zahušťují poševní hlen a snižují pravděpodobnost otěhotnění ovlivněním spojení spermie a vajíčka. Tyto pilulky jsou u nás prodejní bez receptu, na druhou stranu, jsou založeny na hormonálním působení a z pohledu vedlejších účinků jde o nejméně „příjemnou“ volbu.
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě