Jak se dá otěhotnět, když se nedaří? Problém může být nejen u ženy, ale iu muže
Zkoušíte otěhotnět už delší dobu, ale nedaří se vám? Obecně platí definice, podle níž lze uvažovat o vážném problému za předpokladu, pokud se o to pár pokouší neúspěšně už rok. Jsou však okolnosti a chyby, které tomu mohou bránit iv případě, pokud nemáte žádné vážnější problémy s plodností. Proto se nyní podíváme na možnosti, jak šanci zvýšit.
Nejčastěji faktory, pro které se vám nedaří otěhotnět
Z pohledu plodnosti a šance na otěhotnění hraje zásadní roli věk. V zásadě platí, že čím vyšší věk je, tím klesá šance na otěhotnění. U žen je to hlavně po 30. roku života, u mužů obvykle po 35. roce. S vyšším věkem roste riziko problémového těhotenství.
Druhým zásadním faktorem je životospráva a životní styl celkově. Sem patří zejména obezita či nadváha, kde se s BMI nad 30 snižuje plodnost, kouření, zde je třeba počítat i pasivní kouření, stejně tak alkohol, kterému by měly ženy i muži vyhýbat v co největší míře. Specificky třeba brát stres, který narušuje průběh ovulace i spermiogeneze.
Mezi časté chyby, které páry ve snaze otěhotnět dělají, patří:
- nesprávná intenzita pohlavního styku, příliš málo sexu snižuje šance během plodných dní, příliš mnoho sexu zas neumožní optimální dozrávání spermií
- špatné načasování, ať už jde o nesprávný odhad ovulace, jejíž období je bez testu těžké odhadnout, případně styk jen v jeden den ovulace, což je málo
- používání běžných lubrikantů, které negativně ovlivňují plodnost u mužů, protože mohou zpomalit pohyblivost spermií a snížit tedy plodnost
- špatné stravování, muži například příliš často konzumují potraviny s fytoestrogeny, ženy zas málo konzumují potraviny s kyselinou listovou
Tipy, jak zvýšit šanci na otěhotnění u muže i ženy
Jak otěhotnět, když se vám to nedaří už delší dobu? V první řadě je třeba co nejvíce minimalizovat zmiňované chyby a negativní faktory. V některých případech to zřejmě příliš nepůjde, například co se týče věku, ale na většinu z nich máte stále svůj vliv.
Chcete-li zlepšit šanci na otěhotnění, zkuste tyto možnosti:
Používejte ovulační testy: Nepravidelnost ovulačního cyklu je u většiny žen běžnou záležitostí a právě toto je možné vyřešit ovulační test. Nespoléhejte se na žádné příznaky, jedině testy vám spolehlivě ukáží, kdy vyplatí snažit.
Zkuste několik poloh: Přestože platí, že některé polohy jsou vyloženě vhodné na otěhotnění, například známá misionářská poloha, netřeba se tak striktně omezovat. Klidně vyzkoušejte i některé jiné, například na koníka, zezadu nebo ve stoje, nebojte se.
Zinek a kyselina listová: To, co může pomoci na otěhotnění, jsou i některé zdravé potraviny. Muži by měli jíst zejména ryby, ořechy, mořské plody a červené maso s obsahem zinku, ženy zas špenát, vajíčka, banány a avokádo s kyselinou listovou.
Pozor na teplo: Tento faktor se dotýká mužů, příliš vysoká teplota v okolí šourku, kde vznikají a dozrávají spermie, má totiž principiálně negativní vliv. Vyvarovat se třeba nošení těsné spodního prádla i používání vyhřívání sedadel.
Minimalizujte vliv léků: Negativní vliv na hormonální rovnováhu a tedy i plodnost u obou pohlaví mají i některé léky. U mužů může jít o léky například i proti zánětům či bolestem, u žen bývá nejčastějším rizikem hormonální antikoncepce.
Hýbejte se: To, co víte udělat nejlepší pro zvýšení šance na otěhotnění, je pravidelný pohyb. U žen by mělo jít o vytrvalostní typy sportů, které jim pomohou proti nadváze, u mužů zas o intenzivnější a výbušnější aktivity, například sprint.
Méně kofeinu: Podobně jako nikotin, i kofein může mít u mužů negativní důsledky na tvorbu a zrání spermií a proto je vhodné omezit jeho příjem. Pokud si dáte během dne jednu či dvě kávy, není to nic hrozného, ale toto by mělo být maximum.
Spánek a relax: Pro zmírnění vlivu stresu, který negativně ovlivňuje plodnost u mužů i žen, je nejlepší mít co nejvíce odpočinku. Přes den si dělejte během práce přestávky a vždy si dopřejte dostatečný spánek, pomáhá to i na dozrávání spermií.
Stimulujte testosteron: Problémem může být i nízká hladina testosteronu, který ovlivňuje spermiogenezi. V této situaci jsou řešením bylinky, například jako je Maca, Saw Palmetto či Tribullus Terrestris, které najdete například i v přípravku eJoy®.
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě